
1 / 3
Description
A 12" balance bike engineered for fast, safe progression. With wide 2.0" tyres, a low slung aluminium frame and internal cable routing for brake upgrades (kit sold separately) The Charger is designed to supercharge their thirst for adventure. Two wheels. One goal. And no, it's not balance. It's to encourage our kids to actively connect with the incredible world around them. A life affirming relationship for our children and our planet by simply giving children the very best tools for developing a love of exploring and making them with materials, components and craftsmanship that will see through them, their siblings and their friends. The low slung frame with a minimum seat height of just 12 inches gives them the earliest of starts. It's classic diamond construction and cold forged drop outs are for strength and will take whatever a growing child, or an older sibling, throws at it. A beautiful brushed finish that means the quality of the tubing and our welds are always there to see and scratches just add to its character. CNC'd aluminum hubs and axles run on sealed cartridge bearings keeping the bike light and friction lighter. 2" Vee Speedster tires roll over everything with minimum fuss, providing the comfort and stability young riders need. Internal cabling for a optional rear brake upgrade with custom Ritchey riser bars designed specifically to fit mini V short reach levers.
Tech Specs
| Wheel Size | 12 inches |
| Frame | Hand brushed AL6061, forged drop outs |
| Fork | Hand brushed AL6061, forged drop outs |
| Steerer Tube | AL6061 |
| Wheelset | 12" pneumatic, sealed cartridge bearing, V brake ready |
| Hubs | CNC'd T6 AL6061, cartridge bearing, AL6061 axles |
| Rims | 20H anodised AL6061, black |
| Seat Post | AL6061, 25.4mm |
| Front Tire | Vee Speedster 12x2.0" WB 27 TPI |
| Rear Tire | Vee Speedster 12x2.0" WB 27 TPI |
| Headset | 1 1/8" conventional, external cup |
| Stem | Ritchey OS forged AL6061, 35mm reach |
| Handlebar | 440mm Ritchey OS double butted AL6061, 18mm rise |
| Grips | ER soft touch mushroom, 100mm |
| Saddle | Black faux nubuck leather |
| Seat Clamp | ER bolt seat clamp, 28.6mm |
| Brakes | Tektro 837A: 102mm arms (brake upgrade kit purchase) |
| Brake Levers | Tektro JL-352RS short reach (brake upgrade kit purchase) |
| Weight | 3.4 kg (7.5 lbs) |
| Minimum Inside Leg Height | 33cm (13 inches) |
| Standover Height | 33cm (13 inches) |
| Wheelbase | 580mm |
| Head Angle | 70° |
| Seat Tube Length | 130mm |
| Chainstay Length | 233.2mm |
| Seat Tube Angle | 71° |
| Top Tube Length | 221mm |
| Head Tube Length | 80mm |
| Stack | 294mm |
| Reach | 218mm |
| Fork Length | 205mm |
| Age Range | 2-4 years |
| Tire Width | 2.0 inches |
Product Identifiers
| Brand | Early Rider |
| Type | Bicycle |
| SKU | CH12-BR-2 |
| UPC | 5060133278290 |
| MPN | — |