
1 / 2
Description
Turn heads as well as corners. The Belter 20 elevates the ride to school to a whole new level as style meets functionality. An internal geared hub means no maintenance and if your kids have a tendency to 'rest' their bike on the pavement, there's no fragile derailleur to put them out of action. The Sturmey hub is remarkably smooth too and with 4 gears inside its bombproof shell, it goes as well as it looks. No mech, no greasy cogs just beautiful clean lines and a super clean ride. A characteristically lightweight build, comfortable geometry and effortless belt drive it makes light work of those backpack laded rides to school. And, when it comes to bikeability, the custom Ritchey controls will certainly provide a much appreciated level of confidence. This bike is about looking great and feeling great.
Tech Specs
| Frame | Hand brushed AL6061, forged drop outs |
| Fork | Hand brushed AL6061, forged drop outs |
| Steerer Tube | AL6061 |
| Cranks | CNC'd AL6061, 120mm |
| Pedals | ER AL6061, cage, cartridge bearing |
| Bottom Bracket | ER external cup, threaded, sealed cartridge bearing |
| Rims | 20 x 24H front, 28H rear, double walled AL6061 |
| Rear Hub | Sturmey Archer X-RF4, 4SP IGH |
| Front Hub | CNC'd AL6061, hollow 7075 axle |
| Axles | AL6061 |
| Belt | Gates Powergrip 976 |
| Front Sprocket | CNC'd AL6061, 46T, AL6061 axle |
| Rear Sprocket | CNC'd AL7075, 32T |
| Shifter | Sturmey IGH twist shift |
| Brakes | Tektro 837AL |
| Brake Levers | Tektro short reach, JL-510TS |
| Front Tyre | Vee Speedster 20x2.0 27TPI WB |
| Rear Tyre | Vee Speedster 20x2.0 27TPI WB |
| Headset | 1 1/8" cartridge bearing, conventional |
| Stem | Ritchey OS forged AL6061, 35mm reach |
| Handlebars | 560mm Ritchey OS double butted AL6061, 18mm rise |
| Grips | ER Wing 120L, 70R |
| Seat Post | Ritchey, AL6061, 25.4mm x 250mm |
| Saddle | ER Winged |
| Seat Clamp | ER bolt, 28.6mm |
| Weight | 8.0 kg (17.6 lbs) without pedals |
| Standover Height | 52cm (515mm) |
| Wheelbase | 838mm |
| Head Angle | 69.5° |
| Seat Tube Length | 280mm |
| Chainstay Length | 331.5mm |
| Seat Tube Angle | 73° |
| Top Tube Length | 448mm |
| Head Tube Length | 92mm |
| Stack | 397.5mm |
| Reach | 326mm |
| Fork Length | 310mm |
| Inside Leg | 20.4 inches |
| Age Range | 6-8 years |
| Wheel Size | 20 inches |
| Gears | 4-speed internal hub |
| Drive Type | Belt drive |
Product Identifiers
| Brand | Early Rider |
| Type | Bicycle |
| SKU | BR20 |
| UPC | 5060213320840 |
| MPN | — |