
1 / 3
Description
Built for young riders navigating city streets, the Belter 16 combines a lightweight aluminum frameset with updated geometry for improved balance and control. Sliding dropouts support a clean, low-maintenance 8mm belt drivetrain, while sealed bearing wheels and grippy Schwalbe Billy Bonkers 2.0" tires offer a smooth, confident ride. With slimmer grips for smaller hands and kid-friendly gearing, it's the perfect step up for growing cyclists ready to explore more.
Tech Specs
| Frame | Hand Brushed AL6061, Forged Drop Outs |
| Fork | Hand Brushed AL6061, Forged Drop Outs |
| Steerer Tube | AL6061 |
| Crankset | CRUX CNC'd AL6061, 90mm |
| Pedals | Resin Platform, Studded, Cartridge Bearing |
| Bottom Bracket | CRUX External Cup, Sealed Cartridge Bearing |
| Rims | 16 x 20H, Double Walled AL6061 |
| Rear Hub | Four-Bearing Cassette Free Hub, CNC'd AL6061 |
| Front Hub | CNC'd AL6061, Cartridge Bearing |
| Axles | AL6061 |
| Belt | Early Rider 830mm x 10.0P x 8mm Width |
| Front Sprocket | CNC'd AL6061, 32T, AL6061 Axle, Dual Guard |
| Rear Sprocket | CNC'd AL7075, 18T |
| Brakes | Tektro 837AL, 102mm Arms |
| Brake Levers | Tektro Short Reach JL350 |
| Front Tire | Schwalbe Billy Bonkers 16 x 2.0" 60TPI WB |
| Rear Tire | Schwalbe Billy Bonkers 16 x 2.0" 60TPI WB |
| Headset | 1 1/8" Conventional, External Cup |
| Stem | Forged AL6061, 35mm Reach |
| Handlebars | 500mm Double Butted AL6061, 25mm Rise, 19mm Grip Area |
| Grips | ER 19mm Soft Touch Mushroom 100mm |
| Seatpost | AL6061, 25.4mm x 195mm |
| Saddle | ER Wing Combo Black |
| Seat Clamp | ER Bolt, 28.6mm |
| Weight | 5.7 kg without pedals (12.67 lbs) |
| Standover Height | 41cm (16.1 inches) |
| Wheelbase | 750mm |
| Head Angle | 67° |
| Seat Tube Length | 210mm |
| Chainstay Length | 287mm |
| Seat Tube Angle | 72° |
| Top Tube Length | 399.17mm |
| Head Tube Length | 90mm |
| Stack | 351.5mm |
| Reach | 284.96mm |
| Fork Length | 272mm |
| Drivetrain Type | Belt Drive |
| Wheel Size | 16 inches |
| Recommended Age | 4-6 years |
| Recommended Inside Leg | 45cm (17.75 inches) |
Product Identifiers
| Brand | Early Rider |
| Type | Bicycle |
| SKU | BR16-BR-US-2-IT |
| UPC | 5060213322226 |
| MPN | — |