
Description
We've taken the Alcatraz 1 and scaled it down for smaller riders. Built upon the same tubing as the larger models, it features a 360mm reach, 69° headtube angle, and 72° seattube angle, with 369mm chainstays. A suspension-corrected rigid CrMo fork is designed to handle rough-and-rowdy riding, and a simple and stout single-speed drivetrain and Tektro mechanical disc brakes ensure a fun and safe ride.
Tech Specs
| Fork | Marin Series 2 Cro-Mo 24" Fork, Suspension Corrected, 100x9mm Drop Outs |
| Frame | Series 3 6061 Aluminum, 24" Wheels, 135x10mm Horizontal Dropouts, 73mm Threaded BB, ISCG 05 Tabs |
| Rim | Marin Custom Extrusion, 27mm Inner, Pinned Joint |
| Hub Rear | Forged Alloy, 135x10mm, Bolt-On, Quad Sealed Bearings, Disc, 32H |
| Hub Front | Forged Alloy, Bolt On 3/8" Axle, 100mm Spacing |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Tires | Vee Tire, Rail 24x2.25", LSG Compound, Wire Bead |
| Crankset | Marin Forged Alloy, Alloy 32T DM Chainring, 152mm Crank Length |
| Bottom Bracket | Marin Forged Alloy, Alloy 32T DM Chainring, 152mm Crank Length |
| Chain | KMC HL-1 |
| Cassette | 14T Single Speed Cog |
| Brakes Front | Tektro MD-M280 Mechanical Disc 160mm Rotor |
| Brakes Rear | Tektro MD-M280 Mechanical Disc 160mm Rotor |
| Brake Levers | Tektro CL-330TS Alloy |
| Handlebar | Marin Riser, 6061 Double Butted Aluminum, 30mm Rise, 700mm Width, 4º Up, 9º Back |
| Stem | Marin 3D Forged Alloy, 35mm |
| Grips | Marin MTN, Closed End |
| Headset | FSA No 57E, Semi-Sealed Cartridge Bearings, 1 1/8" x 1 1/2" |
| Seatpost | Marin Alloy, 30.9mm |
| Saddle | Marin DJ Saddle |
| Pedals | Alloy Platform |
| Extras | Marin Chain Tension Device |
| Stack | 526 |
| Reach | 360 |
| Headtube angle | 69° |
| Headtube length | 110 |
| Seattube length | 280 |
| Seattube angle | 72° |
| Toptube effective | 531 |
| Bb drop | 12 |
| Chainstay | 369 |
| Wheelbase | 973 |
| Standover height | 370 |
| Fork offset | 44 |
| Seatpost diameter | 30.9 |
| Handlebar width | 750 |
| Stem length | 35 |
| Crank length | 155 |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Kids Bike |
| SKU | 739060001 |
| UPC | 843346129598 |
| MPN | — |