
Description
A kids full suspension mountain bike that's built to be sent. A 27.5 & 26 inch mountain bike mixed wheel set up, fine-tuned for smaller riders who shred. Small but mighty, this highly capable trail bike is for little rippers with big ambitions. Its lightweight alloy frame, high-performance wheels, and youth-tuned suspension balance efficient climbing, loads of traction, and confident handling to help young trail riders take it to the next level.
Tech Specs
| Frame | ALUXX SL-Grade Aluminum front and rear triangles, 12x148mm thru-axle, 135mm FlexPoint suspension |
| Frame Material | ALUXX SL Aluminum |
| Suspension Travel | 135mm rear, 140mm front |
| Fork | Giant Crest SL FloTune Lite, FloTune Lite Damper, 140mm |
| Rear Shock | Giant Crest FloTrac Lite, 165/45mm, trunnion mount |
| Handlebar | Giant Contact TR, 20mm rise, AL6061 aluminum, 740mm |
| Grips | Giant small-hand |
| Stem | Giant Contact, 8 degree, 40mm |
| Seatpost | Contact Switch AT Lite, 100mm |
| Saddle | Giant Romero |
| Pedals | Giant Pinner Lite |
| Shifters | MicroSHIFT Advent X Trail trigger shifter SL-M9505-R (with nanowire) |
| Front Derailleur | N/A |
| Rear Derailleur | Microshift Advent X RD-M6205AM |
| Brakes | Tektro [F]180mm, [R]160mm |
| Brake Levers | Tektro HD-J285 |
| Cassette | Microshift Advent X G-Series, 10-speed, 11x48 |
| Chain | KMC X10 with missing link |
| Crankset | ProWheel Charm, 30t, 155mm |
| Bottom Bracket | Press Fit |
| Rims | Giant TRA WheelSystem, alloy, hollow rim wall construction, hookless, 30mm inner width, 40mm outer width, 21mm height, Wide Guard Technology, [F] 27.5" [R] 26" |
| Front Hub | Giant alloy, DBL, six-bolt |
| Rear Hub | TRA HE, DBL, 72t pawl driver, 6 bolt |
| Spokes | Sapim Laser |
| Front Tire | Maxxis Minion DHF, 27.5x2.5, 60 TPI, folding |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II, 26x2.4, 60 TPI, folding |
| Wheel Size | 27.5" front / 26" rear |
| Extras | Giant 1x chain guide |
| Seat Tube Length | 350mm (13.8") |
| Seat Tube Angle | 77.0° |
| Top Tube Length | 545mm (21.5") |
| Head Tube Length | 105mm (4.1") |
| Head Tube Angle | 64.5° |
| Fork Rake | 41mm (1.6") |
| Trail | 126.5mm (5") |
| Wheelbase | 1147.5mm (45.2") |
| Chain Stay Length | 425mm (16.7") |
| Bottom Bracket Drop | 100mm (4") |
| Stack | 584.5mm (23") |
| Reach | 410mm (16.1") |
| Stand Over Height | 676mm (26.6") |
| Handlebar Width | 740mm (29.1") |
| Stem Length | 40mm (1.6") |
| Crank Length | 155mm (6.1") |