
1 / 2
Description
Advanced-Grade Composite aero race bike frameset with full-composite OverDrive Aero steerer fork. Features 12x142mm thru-axle rear and 12x100mm thru-axle front with disc brake compatibility. Includes Giant Vector composite seatpost with -5/+15mm offset. Tubeless prepared with 32mm max tire clearance. Computer mount and bottle cages included.
Tech Specs
| Frame Material | Advanced-Grade Composite |
| Frame Rear Axle | 12x142mm thru-axle |
| Frame Brake Type | Disc |
| Fork Material | Advanced SL-Grade Composite |
| Fork Steerer | Full-composite OverDrive Aero steerer |
| Fork Front Axle | 12x100mm thru-axle |
| Fork Brake Type | Disc |
| Seatpost | Giant Vector, composite, -5/+15mm offset |
| Max Tire Clearance | 32mm |
| Wheel Size | 700C |
| Tubeless Ready | Yes |
| Extras | Computer mount, bottle cages, tubeless prepared |
| Sizes Available | XS, S, M, ML, L, XL |
| Colors Available | Polar Zone/Chrome, Carbon/Chrome |