
1 / 3
Description
Seek and you shall find! The Seeker 24 is a trail-ready 24" hardtail built for young shredders who are serious about mountain biking. With 100mm RST air forks, a lightweight yet rugged frame, and trail-focused geometry, the Seeker X24 delivers the control and confidence needed to tackle technical terrain. The Shimano CUES 10-speed drivetrain provides smooth, reliable shifting across varied inclines, while powerful Tektro hydraulic disc brakes offer dependable stopping power in all conditions. Sealed bearing wheels and wide 2.35" tires ensure grip and stability on loose or uneven ground. A 130mm crankset enhances pedalling efficiency for growing legs. Built to grow with the rider and ready for real adventures, the Seeker X24 is the ultimate ride for kids ready to take on serious trails.
Tech Specs
| Frame | Hand Brushed AL6061, Forged Sliding Drop Outs |
| Fork | RST F1RST 100MM Travel Air Suspension Fork |
| Steerer Tube | AL6061 |
| Crankset | Samox 127MM Direct Mount, Narrow Q Factor |
| Pedals | ER CNC'd AL6061, Platform, Studded, Cartridge Bearing |
| Bottom Bracket | Samox 24MM External Cup |
| Rims | 20 x 28H, Double Walled Tubeless Compatible |
| Rear Hub | Four-Bearing Cassette Freehub, CNC'd AL6061 |
| Front Hub | CNC'd 6 Bolt Disc, AL6061, QR Skewer |
| Axles | Rear: 12MM Bolt Thru, Front: 15MM Bolt Thru |
| Chain | KMC eGLIDE EPT |
| Chainring | Direct Mount, Narrow Wide 30T |
| Rear Cassette | Shimano 10-Speed 11-43T Linkglide |
| Shifter | Shimano CUES 10-Speed Trigger |
| Derailleur | Shimano Deore 10-Speed Mech |
| Brakes | Tektro Hydraulic Disc, 160 Rotors |
| Brake Levers | Tektro Short Reach |
| Front Tire | Schwalbe Smart Sam 24x2.35", 67TPI WB |
| Rear Tire | Schwalbe Smart Sam 24x2.35", 67TPI WB |
| Headset | 1 1/8" Cartridge Bearing, Conventional |
| Stem | Forged AL6061, 35MM Reach, 6-Bolt |
| Handlebars | 660MM Double Butted AL6061, 25MM Rise |
| Grips | ER Lock On Kraton 92MM |
| Seatpost | 27.2MM x 250MM AL6061 |
| Saddle | ER Wing 2, Railed |
| Seat Clamp | QR, 31.8MM |
| Weight | 11.5 kg without pedals (25.35 lbs) |
| Wheel Size | 24 inches |
| Standover Height | 54 cm (620mm) |
| Inside Leg | 54 cm |
| Age Range | 8-11 years |
| Wheelbase | 992.7 mm |
| Head Angle | 67° |
| Seat Tube Length | 320 mm |
| Chainstay Length | 355 mm |
| Seat Tube Angle | 73° |
| Top Tube Length | 513.8 mm |
| Head Tube Length | 100 mm |
| Stack | 539.3 mm |
| Reach | 348.9 mm |
| Fork Length | 459 mm |
Product Identifiers
| Brand | Early Rider |
| Type | Bicycle |
| SKU | SX24-BR-1-IT |
| UPC | 5060213322462 |
| MPN | — |