
Description
Everything about the new Reign Advanced E+ is designed to make it the best descending E-MTB ever. From the bottomless feeling Maestro suspension with 170mm of rear travel (and a 180mm fork) to the punchy new SyncDrive Pro 3 motor and its lightweight, stiff and ultra-adjustable composite frame. We added a titanium skid plate, robust frame protection, and an innovative bash-guard with an elastomer damper—so you can send it with confidence on the most rugged, technical terrain.
Tech Specs
| Motor | Giant SyncDrive Pro 3, 90Nm PedalPlus 6-sensor technology |
| Controller | Giant RideControl Ergo 4 |
| Display | Giant RideControl GO Lux |
| Battery | Giant EnergyPak Smart 560Wh, integrated, 48V |
| Charger | Giant EnergyPak smart charger 4A, 48V |
| Connectivity | Aegis Tire Checker included in RideControl display |
| Frame | Advanced-grade composite frame, Advanced forged composite upper rocker, 170mm Maestro suspension system |
| Fork | Fox 38 Performance Elite, 29", 180mm travel, Grip X2 damper, 44mm offset, KaboltX 110x15mm Boost axle |
| Shock | Fox Float X Performance, EVOL Large Volume sleeve, 205x65mm Trunnion mount, custom tuned |
| Handlebar | Giant Contact SL TR35, 35x800mm, 35mm rize, Up: 5° Back: 9° |
| Grips | Giant Tactal Pro-E, tapered design, 135mm Ø28~30mm (S/M) 142mm Ø29~32mm (L/XL) |
| Stem | Giant Contact SL 35 |
| Seatpost | Giant Contact Switch adjustable dropper, 30,9mm (S:110~140, M:140~170,L/XL: 170~200) MMX remote |
| Saddle | Giant Romero, Neutral |
| Shifters | SRAM Eagle 90 Transmission Single Click |
| Rear Derailleur | SRAM 90 Eagle Transmission |
| Brakes | TRP DH-R EVO, hydraulic disc, E2.3 caliper, 4-piston, 220mm [F/R] |
| Brake Levers | TRP DH-R EVO |
| Cassette | SRAM Eagle Transmission, 10-52T, 12-speed |
| Chain | SRAM 70 Eagle Transmission Flattop Powerlink 12-speed |
| Crankset | SRAM Eagle Transmission 36T chainring Praxis e-HD forged crankarm set (Q-Factor:168mm, Length: 160mm), MRP AMg SL HD2XL chain guide with bashguard |
| Rims | Giant e-TRA, Hookless, 30mm inner width, Hollow Side-Wall Design for improved strength and flat protection, 2~4psi lower air pressure recommended |
| Hubs | Giant e-TRA, E-Drive 260Nm 6-Pawl Driver, 72T engagement, 15x110mm [F] 12x148mm [R], e-bike optimized |
| Spokes | Giant TRA, Dynamic Balanced Lacing |
| Tires Front | Maxxis Assagai 29x2.5" foldable, tubeless, EXO+ 3C MaxxGrip |
| Tires Rear | Maxxis MINION DHR II 27.5x2.4" WT foldable, Tubeless, DoubleDown, 3C MaxxGrip Compound |
| Extras | Aegis Tire Checker |
| Lighting | Optional: - Giant Recon series e-bike lights available and direct connectable |
| Suspension Travel Front | 180mm |
| Suspension Travel Rear | 170mm |
| Wheel Size Front | 29" |
| Wheel Size Rear | 27.5" |
| Peak Power | 800 watts |
| Torque | 90Nm |
| Battery Capacity | 560Wh |
| Voltage | 48V |