
Description
The Marin Sausalito ST is the step-through version of this bike, built with a lower top tube than the standard version. Many riders find step-through frames easier to hop on and off, and they're particularly suited to riders who need to mount/dismount their bike frequently, for riding with heavy bags and gear where slow-speed balance can be an issue, or for those with reduced mobility. We've paired it up with wide-range gearing and powerful hydraulic disc brakes that'll tame all conditions and all-weather.
Tech Specs
| Range | 25-93 miles/40-150km |
| Battery | Bosch Power Pack 545, 545Wh |
| Motor | Bosch Active Plus, 250W, 50Nm, Class 1 (North America - 20mph/32Kph, EU - 25Kph) |
| Fork | Steel, Moto Blade, Disc Specific, Fender and Rack Eyelets |
| Rim | Marin Aluminum Double Wall, Disc Specific |
| Hub Rear | Forged Alloy, Disc Specific, 32H |
| Hub Front | Forged Alloy, Disc Specific, 32H |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Tires | WTB Horizon, 650Bx47, Wire Bead |
| Derailleur Rear | Shimano CUES 9-Speed |
| Shift Lever | Shimano CUES 9-Speed |
| Crankset | Forged Aluminum w/ 38T Steel Chairing |
| Chain | KMC E11S |
| Cassette | Shimano CUES 9-Speed 11-46T |
| Brakes Rear | Tektro HD-M275 Hydraulic, 180mm Rotor |
| Brake Levers | Tektro Hydraulic |
| Handlebar | Marin Urban Alloy, 31.8mm Clamp |
| Stem | Marin Alloy |
| Grips | Marin County |
| Headset | FSA No. 57E |
| Seatpost | Marin Alloy, 30.9mm |
| Saddle | Marin City Plush |
| Pedals | Flat |
| Extras | Rear Mount Alloy Kickstand |
| Frame Type | Step-through |
| Drivetrain | Shimano 1 x 9 Speed |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | E-Bike |
| SKU | 739812001 |
| UPC | — |
| MPN | — |