
1 / 6
Description
Designed with the input of freeride legend Matt Jones, the San Quentin takes the DNA of our dirt-jumping Alcatraz and mutates it into a go-further and faster all-round, hardcore hardtail. The San Quentin 24" will feel just like a 'grown up' mountain bike to your little ripper, built with a stout Series 2 aluminum frame, 24" wheels, and for 2025/26, a new Manitou J Unit 100mm air suspension fork meaning more adjustability for lighter shredders. Further updates include a one piece seatpost and saddle to allow for a lower standover and ride height, 1 x 9-speed Shimano Cues drivetrain, tubeless compatible tyres kid's specific hydraulic disc brakes.
Tech Specs
| Frame | Series 2 6061 Aluminum, 24" Wheels, Disc Specific, 30.9 Post and Dropper Compatible |
| Front Suspension | Manitou Junit Sport, 24", 100mm Travel, Air Sprung, Adjustable Rebound, Tapered Steerer, 15x110mm Axle |
| Rim | Marin, Double Wall Alloy, 26mm Internal, Tubeless Compatible |
| Hub Rear | Forged Aluminum, 32H, Disc Specific |
| Hub Front | Forged Aluminum, 32H, Disc Specific |
| Spokes | 14g Stainless Steel |
| Tires | Delium Versatile, 24"x2.4", Light Construction, Wire Bead, Tubeless Compatible |
| Derailleur Rear | Shimano CUES, RD-U4000, 9-speed |
| Shift Lever | Shimano CUES, SL-U4000, 9-speed |
| Crankset | Forged Alloy, Narrow Wide 30T, 140mm |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Chain | KMC X-Glide |
| Cassette | Shimano CUES, CS-LG3000, 9-Speed, 11-46T |
| Brakes Front | Shimano MT200, Hydraulic, 160mm Rotor |
| Brakes Rear | Shimano MT200, Hydraulic, 160mm Rotor |
| Brake Levers | Shimano Hydraulic |
| Handlebar | Marin Riser, 31.8mm Clamp, 30mm Rise, 580mm Width, 19mm OD Grip Section |
| Stem | Marin Alloy, 40mm |
| Grips | Marin MTB, Small Diameter |
| Headset | FSA No. 57E |
| Seatpost | Integrated With Saddle |
| Saddle | Marin One-Piece Saddle/Post Combo, 27.2mm Alloy Post |
| Pedals | Kids Specific Nylon Pedal |
| Wheel Size | 24" |
| Travel | 100mm |
| Drivetrain | 1 x 9-speed |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Kids Bike |
| SKU | 740690001 |
| UPC | 843346123176 |
| MPN | — |