
Description
The Fairfax 2 is the top-end step through model bike in the collection, with plenty of upgrades over the base model. It's built around a fast and light Series 2 aluminum frame and aluminum straight-blade fork and comes with a Shimano 2x 8-speed Shimano drivetrain, Tektro hydraulic disc brakes, Vee Tire Co tires and plenty of reliable Marin components. Step-thru frames are ideal for riders wanting ease of access and dismounts, slow-speed urban cycling and riders that need to load their bike up with bags or kids.
Tech Specs
| Frame | Series 2 Fitness, Step-Thru Design, 6061 Aluminum, 700C Wheels, Internal Cable Routing, Disc Specific Forged QR Dropouts, Rear Kickstand Mount, Fender and Rack Mounts |
| Fork | 6061 Aluminum, Straight-Blade, Disc Mount, QR Dropouts, Fender and Rack Eyelets |
| Rim | Marin Aluminum Double Wall, Disc Specific |
| Hub Front | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Hub Rear | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Tires | Vee Tire, Zilent, 700Cx35mm, Puncture Protection, Wire Bead |
| Derailleur Rear | Shimano Acera, 8-Speed |
| Shift Lever | Shimano Altus 2x8 |
| Crankset | Forged Alloy Crank, 46/30T, Ring Guard |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Chain | KMC Z8 |
| Cassette | SunRace 8-Speed, 11-34T |
| Brakes Front | Clark's Clout Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Brakes Rear | Clark's Clout Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Brake Levers | Clark's Hydraulic |
| Handlebar | Marin Alloy Flat, 31.8mm |
| Stem | Marin 3D Forged Alloy |
| Grips | Marin Ergonomic Locking |
| Headset | FSA, No.8B |
| Seatpost | Marin Alloy, 27.2mm |
| Saddle | Marin Fitness Plush |
| Pedals | Nylon Platform |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Hybrid Bike |
| SKU | 740841001 |
| UPC | — |
| MPN | — |