
1 / 2
Description
The Fairfax 1 is the most affordable in the collection. Named "Best Hybrid" many years running by Wirecutter it's built around a lightweight Series 1 aluminum frame and a sturdy CrMo fork and comes with a 3x7-speed Shimano drivetrain, Tektro mechanical disc brakes and plenty of reliable Marin components. Step-thru bike frames are ideal for riders wanting easier access and dismounts, slow-speed urban cycling and riders that need to load their bike up with bags or kids.
Tech Specs
| Fork | Cr-Mo Steel, Straight Blade, Disc Mount, QR Dropouts, Fender and Rack Eyelets |
| Frame | Series 1 Fitness, 6061 Aluminum, 700C Wheels, Disc Brake, Internal Cable Routing, Fender, Rack and Kickstand Mounts |
| Rim | Marin Aluminum Double Wall, Disc Specific |
| Hub Rear | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Hub Front | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Spokes | 14g Stainless Steel |
| Tires | Fitness 700Cx35mm |
| Derailleur Rear | Shimano Tourney, 7-Speed |
| Shift Lever | Shimano Shifter/Brake Lever Combo, 3x7-Speed |
| Crankset | Alloy Crank, Steel Chainrings, 48/38/28T, Ring Guard |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Chain | KMC Z8 |
| Cassette | Shimano CSHG200, 7-Speed, 12-32T |
| Brakes Front | Clark's CMD-23 Mechanical Disc, Shimano Pad Compatible, 160mm Rotor |
| Brakes Rear | Clark's CMD-23 Mechanical Disc, Shimano Pad Compatible, 160mm Rotor |
| Brake Levers | Shimano w/ Integrated Shifters |
| Handlebar | Marin Alloy Flat, 31.8mm |
| Stem | Marin Alloy Threadless |
| Grips | Marin Commute |
| Headset | FSA, Threadless |
| Seatpost | Marin Alloy, 27.2mm |
| Saddle | Marin Fitness Plush |
| Pedals | Nylon Platform |
| Drivetrain | 3x7 Shimano |
| Wheel Size | 700C |
| Frame Material | 6061 Aluminum |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Hybrid Bike |
| SKU | 740836001 |
| UPC | 843346136374 |
| MPN | — |