
1 / 7
Description
The Bear Valley 24 kids trail bike is ready to shred! Built around a lightweight aluminum frame with proper MTB geometry, a series 1 aluminum fork, fast rolling yet grippy tires, MicroSHIFT Acolyte 1 x 8 speed wide range transmission with clutch enabled rear derailleur, Tektro hydraulic disc brakes with kid specific, close reach levers, and finished off with a myriad of Marin's own kid specific components. The Bear Valley really is one of our most focused and thought through kids bikes in the range.
Tech Specs
| Fork | Series 2 Aluminum MTB, Disc Brake |
| Frame | Series 2 Lightweight Aluminum MTB, Low Standover, 24" Wheels, Replaceable Derailleur Hanger, Disc Brake |
| Rim | Aluminum, Double Wall |
| Hub Rear | Forged Aluminum Alloy, 28H |
| Hub Front | Forged Aluminum Alloy, 28H |
| Spokes | 14g Stainless Steel |
| Tires | MTB, 24x2.25" |
| Derailleur Rear | MicroSHIFT Acolyte, 8-Speed, Clutch |
| Shift Lever | MicroSHIFT Acolyte, Short-Reach, 8-Speed |
| Crankset | Forged Alloy, 30T, 130mm, Ring Guard |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Chain | KMC 8-Speed |
| Cassette | MicroSHIFT Acolyte, 8-Speed, 12-42T |
| Brakes Front | Tektro HD-J285 Kid's Specific Hydraulic Disc Brakes |
| Brakes Rear | Tektro HD-J285 Kid's Specific Hydraulic Disc Brake |
| Brake Levers | Hydraulic Kid's Specific Short Reach Alloy Lever |
| Handlebar | Marin Riser, 50mm Rise, 580mm Width, 19mm OD Grip Section |
| Stem | Alloy, 40mm |
| Grips | Single Densitiy, Thin Diameter Grip |
| Headset | Threadless |
| Seatpost | Aluminum, 27.2mm, Integrated Saddle/Post |
| Saddle | Marin 20" Integrated Saddle/Post |
| Pedals | Kids Specific Nylon Pedal |
| Wheel Size | 24" |
| Speeds | 8-Speed |
| Transmission | MicroSHIFT 1 x 8 Wide Range |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Kids Bike |
| SKU | 740742001 |
| UPC | 843346123176 |
| MPN | — |