
1 / 7
Description
Marin's Bear Valley 20 trail bike is ready to shred! Built around a lightweight aluminum frame with proper MTB geometry, a series 1 aluminum fork, fast rolling yet grippy tires, MicroSHIFT Acolyte 1 x 8 speed wide range transmission with clutch enabled rear derailleur, Tektro hydraulic disc brakes with kid specific, close reach levers, and finished off with a myriad of Marin's own kid specific components. The Bear Valley bike really is one of our most focused and thought through kids trail bikes in the range.
Tech Specs
| Fork | Series 2 Aluminum MTB, Disc Brake |
| Frame | Series 2 Lightweight Aluminum MTB, Low Standover, 20" Wheels, Replaceable Derailleur Hanger, Disc Brake |
| Rim | Aluminum, Double Wall |
| Hub Rear | Forged Aluminum Alloy, 28H |
| Hub Front | Forged Aluminum Alloy, 28H |
| Spokes | 14g Stainless Steel |
| Tires | MTB, 20x2.25" |
| Derailleur Rear | MicroSHIFT Acolyte, 8-Speed, Super Short Cage, Clutch |
| Shift Lever | MicroSHIFT Acolyte, Short-Reach, 8-Speed |
| Crankset | Forged Alloy, 30T, 115mm, Ring Guard |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Chain | KMC 8-Speed |
| Cassette | MicroSHIFT Acolyte, 8-Speed, 11-38T |
| Brakes Front | Tektro HD-J285 Kid's Specific Hydraulic Disc Brakes |
| Brakes Rear | Tektro HD-J285 Kid's Specific Hydraulic Disc Brake |
| Brake Levers | Hydraulic Kid's Specific Short Reach Alloy Lever |
| Handlebar | Marin Riser, 50mm Rise, 580mm Width, 19mm OD Grip Section |
| Grips | Single Densitiy, Thin Diameter Grip |
| Headset | Threadless |
| Seatpost | Aluminum, 27.2mm, Integrated |
| Saddle | Marin 24" Integrated Saddle/Post |
| Pedals | Kids Specific Nylon Pedal |
| Stack | 401 |
| Reach | 317 |
| Headtube angle | 67° |
| Headtube length | 100 |
| Seattube length | 280 |
| Seattube angle | 75° |
| Toptube effective | 425 |
| Bb height | 240 |
| Bb drop | 30 |
| Chainstay | 375 |
| Wheelbase | 892 |
| Standover height | 518 |
| Fork offset | 40 |
| Seatpost diameter | 27.2 |
| Handlebar width | 580 |
| Stem length | 60 |
| Crank length | 130 |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Kids Bike |
| SKU | 740740001 |
| UPC | 843346123176 |
| MPN | — |