
1 / 2
Description
Well-considered spec choices on the Marin Bayview Trail bikes are perfect for junior riders. With our lightweight series 1 aluminum frame, durable Shimano drivetrain and kid specific short reach brake levers operating powerful disc brakes, this ensures the Bayview 20 is designed to get kids hooked on riding from a young age. The Fun graphics and quality components on the Bayview Trail 20 will last for many years of neighborhood and bike park razzing.
Tech Specs
| Fork | Steel Rigid Fork, 100mm Spacing, QR Lever |
| Frame | Series 1 6061 Aluminum, 20" Wheels, IS Seatstay Disc Mounts, 135mm Dropouts |
| Rim | Marin, Double Wall Alloy |
| Hub Rear | Forged Aluminum Alloy, 32H |
| Hub Front | Forged Aluminum Alloy, 32H |
| Spokes | 14g Stainless Steel |
| Tires | Multi Surface, 20"x2.125" |
| Derailleur Rear | Shimano Altus, 7-Speed |
| Shift Lever | Shimano Revo Twist 1x7-Speed |
| Crankset | Forged Alloy, 30T, 115mm, Ring Guard |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Chain | KMC Z8 |
| Cassette | Shimano CSHG200, 7-Speed, 12-32T |
| Brakes Front | Tektro MDM280 Mechanical Disc, 160mm Rotor |
| Brakes Rear | Tektro MDM280 Mechanical Disc, 160mm Rotor |
| Brake Levers | Kids Specific Short Reach Alloy Lever |
| Handlebar | Marin Riser, 30mm Rise, 580mm Width |
| Stem | Marin Alloy, 40mm |
| Grips | Marin Dual Density |
| Headset | FSA No. 10P |
| Seatpost | Marin Alloy, 27.2mm |
| Saddle | Marin Kids MTB |
| Pedals | Kids Specific Nylon Pedal |
| Stack | 429.2 |
| Reach | 300 |
| Headtube angle | 67° |
| Headtube length | 100 |
| Seattube length | 280 |
| Seattube angle | 75° |
| Toptube effective | 415 |
| Bb height | 231 |
| Bb drop | 30 |
| Chainstay | 355 |
| Wheelbase | 859.5 |
| Standover height | 501.2 |
| Fork offset | 40 |
| Seatpost diameter | 27.2 |
| Handlebar width | 580 |
| Stem length | 40 |
| Crank length | 114 |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Kids Bike |
| SKU | 740696001 |
| UPC | 843346114334 |
| MPN | — |