
Description
Our renowned Stinson comfort bike, now with a boost. The Stinson E ST takes all the beloved features of the standard model, adds an ease-of-access step-through frame, also delivered with a smooth and powerful 250W rear hub motor to transform the fun and stylish bike into an amazing experience for everything from bike path cruising to daily commuting.
Tech Specs
| Range | 15-62 miles/25-100km |
| Switch | Handlebar Mount LCD Switch & Display |
| Battery | Bafang 340Wh, 36V, In-tube |
| Motor | Bafang 250 Watt Hub Motor, 40Nm, 36H |
| Fork | CrMo Steel, Straight Blade, Disc Specific, Fender and Rack Eyelets |
| Frame | Series 1 Comfort, E-Bike Specific, 6061 Aluminum, 27.5" Wheels, Disc Specific, Low-Step Design, Comfort Control Geometry, Kickstand Mount, Fender and Rack Mounts |
| Rim | Marin Aluminum Double Wall, Disc Specific |
| Hub Rear | Bafang 250 Watt Hub Motor, 40Nm, 36H |
| Hub Front | Forged Aluminum Alloy, 32H |
| Spokes | 14g Stainless Steel |
| Tires | Vee Tire Co. Speedster, 27.5"x2.35", Puncture Protection |
| Derailleur Rear | Shimano Acera, 8-Speed |
| Shift Lever | Shimano Altus 8-Speed RapidFire |
| Crankset | Alloy Crank, Steel 38T Chainring, Ring Guard |
| Bottom Bracket | Integrated Torque Sensing, Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Chain | KMC Z8 |
| Cassette | SunRace 8-Speed, 11-34T |
| Brakes Front | Tektro MDM280 Mechanical Disc, 160mm Rotor |
| Brakes Rear | Tektro MDM280 Mechanical Disc, 160mm Rotor |
| Brake Levers | Alloy, Long Pull |
| Handlebar | Marin Alloy, 25mm Rise, 18˚ Backsweep |
| Stem | Marin Alloy |
| Grips | Marin County |
| Headset | FSA, TH No.10P |
| Seatpost | Marin Alloy, 30.9mm |
| Saddle | Marin Comfort |
| Pedals | Nylon Platform |
| Wheel Size | 27.5" |
| Drivetrain | Sunrace 1 x 8 |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | E-Bike |
| SKU | 736700001 |
| UPC | — |
| MPN | — |