
Description
The Marin Presidio 3 is the commuter bike of your dreams, because why shouldn't your daily driver also be a sports car? We've built a fast, fun and exciting commuter with a lightweight Series 2 aluminum frame and straight-blade fork. We've also added heaps of reliability and "woah, that's cool!" with a Gates Carbon Drive 8-speed belt-driven drivetrain and internally-geared Shimano Nexus rear hub. Shimano hydraulic disc brakes, Vee Tire tires and plenty of reliable Marin components complete the package.
Tech Specs
| Fork | 6061 Aluminum, Straight-Blade, Post-Mount Disc |
| Frame | Series 2 Commute, 6061 Aluminum, 700C Wheels, Sliding Dropouts, Internal Cable Routing, Belt Drive Compatible, Flat-Mount Disc, Fender, Rack, and Integrated Kickstand Mounts |
| Rim | Marin Aluminum Double Wall, 25mm Tall, Disc Specific |
| Hub Rear | Shimano Nexus 8D 8-Speed Internally Geared Hub, Disc, 32H |
| Hub Front | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Tires | Vee Tire Co., Baldy, 700Cx32mm, Puncture Protection, Reflective Sidewall, Wire Bead |
| Shift Lever | microSHIFT SL 8-Speed IG Shifter |
| Crankset | Gates Carbon Drive S150, 50T |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Chain | Gates Carbon Drive CDN Centertrack, 118T |
| Cassette | Gates Carbon Drive CDN Center Track, 22T |
| Brakes Front | Shimano U300 Flat-Mount Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Brakes Rear | Shimano U300 Flat-Mount Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Brake Levers | Shimano Hydraulic |
| Handlebar | Marin Alloy Flat Top Riser |
| Stem | Marin 3D Forged Alloy |
| Grips | Marin Ergonomic Locking |
| Headset | FSA Orbit CE, Sealed Cartridge Bearings |
| Seatpost | Marin Alloy, 27.2mm |
| Saddle | Marin Fitness |
| Pedals | Marin Oso OEM Nylon Platform |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Hybrid Bike |
| SKU | 737582005 |
| UPC | 843346125774 |
| MPN | — |