
Description
Balancing performance and value, our mid-point Marin Presidio 2 gets a whole load of upgrades over its base model. We've built a fast, fun and exciting commuter with a lightweight Series 2 aluminum frame and straight-blade fork. We've added a whole load of simplicity and reliability with an internally-geared, Shimano Nexus 7-speed drivetrain, Shimano hydraulic disc brakes, Vee Tire tires and plenty of reliable Marin components.
Tech Specs
| Fork | 6061 Aluminum, Disc Brake, Straight-Blade |
| Frame | Series 2 Commute, 6061 Aluminum, 700C Wheels, Sliding Dropouts, Internal Cable Routing, Belt Drive Compatible, Flat-Mount Disc, Fender, Rack, and Integrated Kickstand Mounts |
| Rim | Marin Aluminum Double Wall, Disc Specific |
| Hub Rear | Shimano Nexus 7D 7-Speed Internally Geared Hub, Disc, 32H |
| Hub Front | Forged Aluminum Alloy, 32H |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Tires | Vee Tire, City Cruz, 700Cx40mm, Puncture Protection, Reflective Sidewall, Wire Bead |
| Shift Lever | Shimano Nexus Twist Shifter 7-Speed |
| Crankset | Forged Alloy, 42T, 140mm, Ring Guard |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Chain | KMC Z1RB w/ Anti-Corrosion Coating |
| Cassette | Shimano Nexus Cog, 19T |
| Brakes Front | Tektro Hydraulic, 160mm Rotor |
| Brakes Rear | Tektro Hydraulic, 160mm Rotor |
| Brake Levers | Tektro Hydraulic |
| Handlebar | Marin Alloy Flat |
| Stem | Marin Alloy |
| Grips | Dual Density Ergonomic |
| Headset | FSA No.8B |
| Seatpost | Marin Alloy, 27.2mm |
| Saddle | Marin Fitness Plush |
| Pedals | Nylon Platform |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Hybrid Bike |
| SKU | 737581005 |
| UPC | 843346125729 |
| MPN | — |