
Description
The Marin Presidio is purpose-built for the commute. Spinning to school, zipping to college, quick trips to the store, long-hauls where you'd rather leave the car in the garage. And because life is never a straight A-to-B, we've made it tough enough and customizable enough to deal with whatever the journey throws at you. Every Presidio comes with fast-rolling and puncture-resistant tires, comfortable geometry, hydraulic discs and plenty of mounting options for bags and racks. The Presidio will take care of business day in and day out. Our entry-level and most affordable model, the Marin Presidio 1 is built around a Series 1 aluminum frame and CrMo straight blade fork with 700C wheels, a Shimano 8-speed drivetrain and powerful Tektro hydraulic disc brakes.
Tech Specs
| Fork | Cr-Mo Steel, Straight Blade, Disc Mount, Fender and Rack Eyelets |
| Frame | Series 1 Fitness, 6061 Aluminum, 700C Wheels, Disc Brake, Internal Cable Routing, Fender and Rack Mounts |
| Rim | Marin Aluminum Double Wall, Disc Specific |
| Hub Rear | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Hub Front | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Spokes | 14g Stainless Steel |
| Tires | Marin Fitness 700Cx38mm |
| Derailleur Rear | Shimano Altus |
| Shift Lever | Shimano Altus SL-M315, 8-Speed |
| Crankset | Forged Alloy, 38T, Ring Guard |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Chain | KMC Z8 |
| Cassette | SunRace 8-Speed 11/34T |
| Brakes Front | Tektro HDM275 Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Brakes Rear | Tektro HDM275 Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Brake Levers | Tektro Hydraulic |
| Handlebar | Marin Alloy Flat |
| Stem | Marin Alloy |
| Grips | Marin Commute |
| Headset | FSA 888 Threadless |
| Seatpost | Marin Alloy, 27.2mm |
| Saddle | Marin Fitness Plush |
| Wheel Size | 700C |
| Speeds | 8-Speed |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Hybrid Bike |
| SKU | 737580005 |
| UPC | 843346125675 |
| MPN | — |