
Description
Whether you're ripping fast flowy singletrack, putting the power down on punchy climbs, or tearing the tires off in the corners, Optic pushes the boundaries of what's possible on a short travel bike.
Tech Specs
| Frame | Aluminum Frame, 125mm Travel, UDH, Eagle Transmission Compatible, Ride Aligned™ |
| Fork | Rockshox Pike Base, 140mm, 44mm offset, Fender Included |
| Rear Shock | Rockshox Super Deluxe Select+, 185x50 TR |
| Rear Shifter | Shimano Deore SL-M6100, 12sp |
| Rear Derailleur | Shimano Deore RD-M6100, 12sp |
| Crankset | Shimano Deore FC-MT512, 30T, CL55, 165mm (S1,S2) -170mm (S3,S4,S5) |
| Bottom Bracket | Shimano Sealed Bearing, BSA 73mm |
| Cassette | Shimano Deore CS-M6100-12, 12 Speed, 10-51T |
| Chain | Shimano Deore CN-M6100, 12sp |
| Chain Guide | Norco Idler Guide and Lower Guide |
| Front Brake | Shimano Deore MT520 4-Piston, Metallic Pads |
| Front Brake Rotor | Shimano RT-64, 180mm rotor, C-lock |
| Rear Brake | Shimano Deore MT520 4-Piston, Metallic Pads |
| Rear Brake Rotor | Shimano RT-64, 180mm rotor, C-lock |
| Brake Levers | Shimano Deore MT520 |
| Handlebar | 6061 Alloy, 800mm, 25mm Rise |
| Stem | Norco 40mm length , 35mm clamp |
| Seatpost | TranzX YS105, 34.9mm, 150 (S1) -170mm (S2) -200mm (S3,S4) -230mm (S5) |
| Saddle | SDG Bel Air V3 |
| Grips | Ergon GE1, Slim (S1, S2) Standard (S3,S4,S5) |
| Seatpost Clamp | Norco Alloy Nutted Clamp, 38.5 ID |
| Tool | OneUp EDC Lite tool |
| Front Hub | Shimano HB-TC500, 15x110mm Boost, 32H, C-lock |
| Rear Hub | Shimano FH-MT500, 12x148 Boost, Micro Spline, 32H, C-lock |
| Rear Hub Skewer | 148mm x 12mm TA, L174, TL13, M12x1.0 |
| Spokes/Nipples | Stainless steel |
| Valves | Stan's Tubeless Valves |
| Sealant | Stan's Sealant |
| Weight | 17.2 kg (37.9 lbs) |
| Weight Size | S3 |
| Travel | 125mm |
| Wheel Size | 29 |
Product Identifiers
| Brand | Norco |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 0681215904 |
| UPC | — |
| MPN | — |