
Description
Whether you're ripping fast flowy singletrack, putting the power down on punchy climbs, or tearing the tires off in the corners, Optic pushes the boundaries of what's possible on a short travel bike.
Tech Specs
| Frame | Aluminum Frame, 125mm Travel, UDH, Eagle Transmission Compatible, Ride Aligned™ |
| Fork | Fox 34 Factory Float, GripX, HSC/LSC/LSR, 140mm, 44mm Offset, Fender Included |
| Rear Shock | Fox Float X Factory, 185x50mm TR |
| Rear Shifter | SRAM Pod Ultimate Controller, MMX Bridge |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle AXS T-Type, 12sp |
| Crankset | SRAM Eagle, 30T, CL55, 165mm (S1,S2) -170mm (S3,S4,S5) |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, MTB WIDE |
| Cassette | SRAM 1275 Eagle T-Type, 10-52T, 12sp |
| Chain | SRAM GX Eagle T-Type, 12spd |
| Chain Guide | Norco Idler Guide and Lower Guide |
| Front Brake | SRAM Code Silver Stealth, 4-Piston, Sintered Pads |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline, 180mm, 1.8mm Thickness, 6-bolt |
| Rear Brake | SRAM Code Silver Stealth, 4-Piston, Sintered Pads |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline, 180mm, 1.8mm Thickness, 6-bolt |
| Brake Levers | SRAM Code Silver Stealth |
| Handlebar | OneUp Aluminum, 800mm, 20mm rise |
| Stem | OneUp 42mm Length , 35mm Clamp |
| Seatpost | OneUp V3 w/ One Up 1x lever,34.9mm, 150 (S1) -180mm (S2) -210mm (S3,S4) -240mm (S5) |
| Saddle | Fizik Alpaca Terra X5 |
| Grips | Ergon GE1, Slim (S1, S2) Standard (S3,S4,S5) |
| Seatpost Clamp | Norco Alloy Nutted Clamp, 38.5 ID |
| Tool | OneUp EDC Lite tool |
| Front Hub | DT Swiss 350, 15x110 Boost, 32H, 6-bolt |
| Rear Hub | DT Swiss 350, 12x148 Boost, XD, 6-bolt |
| Rear Hub Skewer | 148mm x 12mm TA, L174, TL13, M12x1.0 |
| Spokes/Nipples | Sapim Race butted 2.0/1.8/2.0, 14G, stainless steel |
| Valves | Stan's Tubeless Valves |
| Sealant | Stan's Sealant |
| Weight | 16.1 kg (35.6 lbs) |
| Weight Size | S3 |
| Travel | 125mm |
| Wheel Size | 29 |
Product Identifiers
| Brand | Norco |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 0681115904 |
| UPC | — |
| MPN | — |