
Description
The new Nicasio 1 ST is built around a smooth-riding and stylish Steezy double-butted CrMo frame and fork and zippy 700C wheels, with room for up to 45mm tires. The step-thru frame makes the bike easier to mount/dismount, especially when the bike may be loaded with cargo or a child seat. We've specced a 2x8-speed Shimano Claris drivetrain, wide WTB rubber, powerful Tektro mechanical discs and plenty of Marin components to ensure a smooth, safe, and FUN ride.
Tech Specs
| Fork | CrMo, Fender and Rack Eyelets, IS Disc Mount |
| Frame | Series 1 Double Butted CrMo Beyond Road, 700C Wheels, Beyond Road Geometry, Fender and Rack Mounts, Disc Mount |
| Rim | Marin Aluminum Double Wall, 19mm Inner, Disc Specific |
| Hub Rear | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Hub Front | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Tires | WTB, Exposure, 700Cx36, Wire Bead |
| Derailleur Rear | Shimano Claris 8-Speed |
| Shift Lever | Shimano Claris 2x8-Speed |
| Crankset | FSA Tempo Compact, 50/34T |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Chain | KMC Z8 |
| Cassette | SunRace 8-Speed, 11-32T |
| Brakes Front | Tektro MDC400, Road Mechanical, 160mm Rotor |
| Brakes Rear | Tektro MDC400, Road Mechanical, 160mm Rotor |
| Brake Levers | Shimano w/ Integrated Shifters |
| Handlebar | Marin Butted Alloy, Compact 16º Flared Drop |
| Stem | Marin 3D Forged Alloy |
| Grips | Marin Comfort Tape |
| Headset | FSA ORBIT CE No.8B, Sealed Cartridge Bearings |
| Seatpost | Marin Alloy, 27.2mm |
| Saddle | Marin Beyond Road Concept |
| Pedals | Nylon Platform |
| Wheel Size | 700C |
| Max Tire Width | 45mm |
| Drivetrain | 2x8-speed Shimano Claris |
| Frame Type | Step-through |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Hybrid Bike |
| SKU | 739070001 |
| UPC | 843346130037 |
| MPN | — |