
Description
Get in car. Cough. Engine. Reverse. Drive. Lights. Drive. Traffic. Drive. Traffic again. Drive. Pedestrian crossing. Drive. Hot, A/C. Drive. Lights. Drive. Miss turning. Stop. 180. Drive. Shouty person. Drive. Lights. Nearly there, come on. Drive. Can't park. Gas station. Refuel. Pay. Ouch. Drive home. Pay parking fine. Get on bike. Hit the pedals. Drop the curb. Sprint. Up the bank. Pump for speed. Nail the turn. Left/right. Back onto road. Spin the legs. Lights. Breathe. On the power. A breeze. Wave to the person with the nice bike. Tuck for speed. A waft of coffee. Freewheel the long hill. Stop, pedestrian. Likes your bike. Smile. Pedal. Cruise the s-bends. Big phat skid. What a blast. Repeat? Travel the fun way with the new Marin Muirwoods. Modern transport for the urban jungle and countryside adventures. Boasting Two-Wheel Technology™ for a fast, safe, and clean journey.
Tech Specs
| Fork | Steel, Moto Blade, Disc Specific, Fender and Rack Eyelets |
| Frame | Series 1 Butted CrMo, 29" Wheels, Integrated Headset, Disc Brake, Fender and Rack Mounts |
| Rim | Marin Aluminum, Double Wall, Disc Specific |
| Hub Rear | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Hub Front | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Tires | Schwalbe Citizen, 700Cx40mm, Reflective Sidewall, Puncture Resistant, Reflective Sidewall |
| Derailleur Rear | microSHIFT Advent X 10-Speed |
| Shift Lever | microSHIFT Advent X 10-Speed Trail |
| Crankset | Forged Alloy Crank, Steel Narrow Wide 38T Chainring |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Chain | KMC X10 |
| Cassette | SunRace 10-Speed, 11-51T |
| Brakes Front | Tektro M275 Hydraulic Disc, 180mm Rotor |
| Brakes Rear | Tektro M275 Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Brake Levers | Tektro M275 Hydraulic |
| Handlebar | Marin Alloy Mini Riser |
| Stem | Marin Alloy, 31.8mm Clamp |
| Grips | Marin Custom |
| Headset | FSA No.8B, Sealed Cartridge Bearings |
| Seatpost | Marin Alloy, 27.2mm |
| Saddle | Marin MTB |
| Pedals | Nylon Platform |
| Wheel Size | 29" |
| Speeds | 10-Speed |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Hybrid Bike |
| SKU | 733964005 |
| UPC | 843346114969 |
| MPN | — |