
Description
A uniquely, youth mountain bike designed for riders taking on bigger trails. Faith is a 24 inch mountain bike designed to elevate smaller riders' performance. Small but mighty, this highly capable new trail bike is made for little rippers with big ambitions. With a lightweight alloy frame, 24-inch wheels, and youth-tuned suspension, it balances efficient climbing, loads of traction, and confident handling to help young riders take it to the next level.
Tech Specs
| Frame | ALUXX SL-Grade Aluminum front and rear triangles, 12x148mm thru-axle, 130mm FlexPoint suspension |
| Frame Material | ALUXX SL Aluminum |
| Rear Suspension Travel | 130mm |
| Fork | Crest TR Elite Lite, FloTune Lite Damper, 140mm |
| Fork Travel | 140mm |
| Rear Shock | Crest FloTrac Lite, 165/45mm, trunnion mount |
| Handlebar | Giant Contact TR, 20mm rise, AL6061 aluminum, 680mm |
| Grips | Giant small-hand |
| Stem | Giant Contact, 8 degrees, 40mm |
| Seatpost | Contact Switch AT Lite, 100mm |
| Saddle | Selle Royal Vivo Jr |
| Pedals | Giant Pinner Lite |
| Shifter | MicroSHIFT Advent X Trail trigger shifter SL-M9505-R (with nanowire) |
| Front Derailleur | N/A |
| Rear Derailleur | Microshift Advent X RD-M6205AM |
| Brakes Front | Tektro 180mm |
| Brakes Rear | Tektro 160mm |
| Brake Levers | Tektro HD-J285 |
| Cassette | Microshift Advent X G-Series 10-speed, 11x48 |
| Chain | KMC X10 with missing link |
| Crankset | ProWheel Charm, 30t, 140mm |
| Crank Length | 140mm |
| Bottom Bracket | Press Fit |
| Rims | Giant TRA WheelSystem, alloy, hollow rim wall construction, hookless, 30mm inner width, 40mm outer width, 21mm height, Wide Guard Technology |
| Rim Size | 24 inch |
| Front Hub | Giant alloy, DBL, six-bolt |
| Rear Hub | TRA HE, DBL, 72t pawl driver, 6 bolt |
| Spokes | Sapim Laser |
| Front Tire | Maxxis Minion DHF, 24x2.5, 60 TPI, folding |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II, 24x2.4, 60 TPI, folding |
| Wheel Size | 24 inch |
| Weight | 12.79kg (28lb 04oz) - Size (24) w/ pedals |
| Extras | Giant 1x chain guide |
| Seat Tube Length | 320mm (12.6 inch) |
| Seat Tube Angle | 77.0° |
| Top Tube Length | 500mm (19.7 inch) |
| Head Tube Length | 105mm (4.1 inch) |
| Head Tube Angle | 64.5° |
| Fork Rake | 30mm (1.2 inch) |
| Trail | 119.2mm (4.7 inch) |
| Wheelbase | 1054.1mm (41.5 inch) |
| Chain Stay Length | 390mm (15.4 inch) |
| Stack | 534.6mm (21 inch) |
| Reach | 376.6mm (14.8 inch) |
| Stand Over Height | 641mm (25.2 inch) |
| Handlebar Width | 680mm (26.8 inch) |
| Thru-Axle | 12x148mm |
| Hub Spacing Front | 110mm |
| Hub Spacing Rear | 148mm |
| Color | Raw Aluminum |
Product Identifiers
| Brand | Giant |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 1135001100 |
| UPC | 4711291119659 |
| MPN | — |