
Description
Our critically acclaimed and best-selling Fairfax has gone electric. The all-new Fairfax E brings the power to scoot you along with 40Nm of torque from the rear hub, quietly and seamlessly adding a boost to your pedaling. The 340Wh battery is cleanly integrated into the Series 2 aluminum frame's downtube, while a Shimano 8-speed Altus drivetrain provides plenty of gearing range. Finally, hydraulic disc brakes from Tektro allow for controlled and comfortable stopping power in all conditions.
Tech Specs
| Switch | Bafang Handlebar Mount LCD Switch & Display |
| Battery | Bafang 340Wh, 36V, In-tube |
| Motor | Bafang 250 Watt Hub Motor, 40Nm, 36H |
| Fork | 6061 Aluminum, Straight-Blade, Disc Mount, Fender and Rack Eyelets |
| Frame | Series 2 Fitness, E-Bike Specific, 6061 Aluminum, 700c Wheels, Disc Specific, Fitness Geometry, Kickstand Mount, Fender and Rack Mounts |
| Rim | Marin Aluminum Double Wall, Disc Specific |
| Hub Rear | Bafang 250 Watt Hub Motor, 40Nm, 36H |
| Hub Front | Forged Aluminum Alloy, 32H |
| Spokes | 14g Stainless Steel |
| Tires | Vee Tire, City Cruz, 700Cx40mm, Puncture Protection, Reflective Sidewall, Wire Bead |
| Derailleur Rear | Shimano Acera, 8-Speed, Wide Range |
| Shift Lever | Shimano Altus 8-Speed RapidFire |
| Crankset | Alloy Crank, Steel 42T Chainring, Ring Guard |
| Bottom Bracket | Integrated Torque Sensing, Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Chain | KMC X8 |
| Cassette | Shimano HG-400, 8-Speed, 11-40T |
| Brakes Front | Tektro HDM-275 Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Brakes Rear | Tektro HDM-275 Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Brake Levers | Tektro Hydraulic |
| Handlebar | Marin Alloy Flat |
| Stem | Marin Alloy |
| Grips | Marin County |
| Headset | FSA, Orbit CE No.8B |
| Seatpost | Marin Alloy, 27.2mm |
| Saddle | Marin Fitness |
| Pedals | Nylon Platform |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | E-Bike |
| SKU | 737557001 |
| UPC | 737557001 |
| MPN | — |