
1 / 2
Description
The Marin Bobcat Trail 4 is our mid-level Bobcat, packing plenty of fun into a bang-for-buck package. Very much a legit MTB, the Bobcat 4 is stacked with quality kit for off-road adventures and includes an SR/Suntour fork, Shimano CUES wide-range 10-speed shifting and Tektro hydraulic brakes. Like all Bobcats, it's built around a fast, comfy and fun Series 2 aluminum frame and is available in 27.5" or 29" wheels, depending on frame size.
Tech Specs
| Frame | Series 2 6061 Aluminum, 27.5" or 29" Wheels, Low Standover, 68mm BB shell, 135mm Forged Dropouts, IS Chainstay Disc Mount, Internal Housing & Dropper Post Routing |
| Front Suspension | SR Suntour XCM HLO-DS, 120mm Travel, Hydraulic Lockout, 46mm Offset |
| Rim | Marin Aluminum Double Wall, 25mm Inner, Pinned Joint, Disc Specific |
| Hub Rear | Forged Alloy, Disc, 32H |
| Hub Front | Forged Alloy, Disc, 32H |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Tires | Delium, Versatile, Triple Compound Tread, Tubeless-Compatible Wire Bead, 27.5/29x2.4" |
| Derailleur Rear | Shimano CUES U6000GS, w/Clutch |
| Shift Lever | Shimano CUES 10-speed |
| Crankset | Alloy Crank, Steel Narrow-Wide Chainring, 32T |
| Bottom Bracket | Sealed Cartridge Bearings, Square Taper |
| Chain | KMC LG |
| Cassette | Shimano CUES CSLG300, 10-Speed, 11-48T |
| Brakes Front | Tektro M280 Hydraulic Disc, 180mm Rotor |
| Brakes Rear | Tektro M280 Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Brake Levers | Tektro M280 |
| Handlebar | Marin 31.8 Riser, 12mm Rise, 780mm Width |
| Stem | Marin Alloy, 31.8mm Clamp, 45mm |
| Grips | Marin MTB, Closed End |
| Headset | FSA No.10-P |
| Seatpost | Marin Alloy, 30.9 |
| Saddle | Marin MTB |
| Pedals | Nylon Platform |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 737526002 |
| UPC | 843346102225 |
| MPN | — |