
Description
The 2025 Norco Bigfoot 1 is a versatile fat bike designed for all-terrain adventures. Built with an X6 Alloy Double Butted frame and carbon fork, this bike features a Shimano CUES 11-speed drivetrain, Tektro hydraulic disc brakes, and WTB Bailiff 4.5" tires for maximum traction in snow, sand, and challenging conditions.
Tech Specs
| Frame | X6 Alloy Double Butted |
| Fork | Carbon, 15x150mm FAT |
| Rear Shifter | Shimano CUES, SL-U6000 Rapidfire Plus, 11sp |
| Rear Derailleur | Shimano CUES RD-U6000, 11spd |
| Crankset | Praxis Cadet M30, 32T, 170mm (S), 175mm (M, L, XL) |
| Bottom Bracket | Praxis M30 BSA Threaded |
| Cassette | Shimano CUES LG-400, 11-50T, 11sp |
| Chain | Shimano LG-500, 11sp |
| Front Brake | Tektro HD-M535 4 Piston, Resin Pads |
| Front Brake Rotor | Tektro TR180-17, 180mm, 2.3mm |
| Rear Brake | Tektro HD-M535 4 Piston, Resin Pads |
| Rear Brake Rotor | Tektro TR180-17, 180mm, 2.3mm |
| Brake Levers | Tektro HD-M535 |
| Handlebar | 6061 Alloy DB 780mm, 30mm Rise |
| Stem | Alloy 50mm Length, 35mm Clamp |
| Seatpost | TranzX JD-YSP23J/L Dropper, 31.6mm, 125mm (S), 150mm (M), 170mm (L, XL) |
| Headset Spacer | 1x10mm - Black |
| Saddle | SDG Bel Air V3 |
| Grips | SDG Thrice Grips |
| Pedals | Wellgo Nylon Flat Pedal |
| Seatpost Clamp | Norco Alloy Nutted Clamp 34.9mm ID |
| Front Hub | KT M9CF 15x150mm FAT, 32H, 6 bolt |
| Rear Hub | KT-M9CR, 12x197mm FAT, HG, 32H, 6 Bolt |
| Front Tire | WTB Bailiff 4.5 x 27.5" TCS Light/High Grip 120tpi DNA tire |
| Rear Tire | WTB Bailiff 4.5 x 27.5" TCS Light/High Grip 120tpi DNA tire |
| Rear Hub Skewer | 197mm x 12mm TA |
| Front Hub Skewer | 150mm x 15mm TA |
| Spokes/Nipples | Stainless Steel 14g - Black |
Product Identifiers
| Brand | Norco |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 0640115755 |
| UPC | — |
| MPN | 0640115755 |