
Description
The new Marin Alpine Trail Series 4 aluminum MultiTrac 2 LT frames feature mixed 29"/27.5" wheels, 170mm front and 160mm rear travel, and the utmost in adjustability. Riders can alter the head tube angle and bottom bracket/chainstay length, as well as run 29" rear wheels if desired. "Bear Box" downtube storage includes a zippered nylon bag to house trail essentials, and a 34.9mm seat post increases strength and is compatible with the latest dropper posts. "XR" = "Xtra Rad" here at Marin, and we pulled out all the stops with the XR AXS take on the Alpine Trail. Not only did we stack the bike with Ultimate-level RockShox suspension, but took the drivetrain up a notch with SRAM's GX Eagle AXS wireless 12-speed drivetrain. SRAM's Code Bronze brakes provide tenacious stopping power with their 4-piston calipers and 200mm rotors.
Tech Specs
| Frame | All New Series 4 6061 Aluminum, 29" Wheels, 160mm Travel MultiTrac LT Suspension Platform, Integrated Downtube Storage, Adjustable Headset & CS Length/BB Height, Full Internal Cable Routing, Chainstay Mounted Post Mount Disc Brake, 148x12mm Boost Thru- Axle, 73mm Threaded BB w/ ISCG05 Tabs |
| Front Suspension | RockShox Zeb Ultimate, 170mm Travel, 29", 110x15mm Maxle Stealth, 44mm Offset |
| Rear Suspension | RockShox Super Deluxe Coil Ultimate, 205x65, 30xM8 Lower Hardware, Custom Tune, S/M = 350 lbs, L/XL = 450 lbs |
| Rim | Marin, Double Wall Alloy, 29mm Inner, Sleeved Joint, Disc Specific, 32H, Tubeless Compatible |
| Hub Rear | Formula, DCL-3482, 148x12, 4 Sealed Bearings, 6-Bolt Disc, XD Driver, 32H |
| Hub Front | Formula, DC-711, 110x15mm, 6-Bolt Disc, 32h |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Tires | Maxxis Assegai MAXX GRIP, Front 29x2.5 EXO+, Rear 27.5x2.5" DoubleDown, Tubeless compatible |
| Derailleur Rear | SRAM GX Eagle AXS T-Type |
| Shift Lever | SRAM AXS POD MMX |
| Crankset | SRAM GX Eagle, 32T, 55MM CL, 170MM Length |
| Bottom Bracket | SRAM DUB MTB 73 |
| Chain | SRAM GX Eagle T-Type |
| Cassette | SRAM GX 1275 T-Type 10-52T |
| Brakes Front | SRAM Code Bronze 4-Piston Hydraulic Disc, HSC 200mm Rotor |
| Brakes Rear | SRAM Code Bronze 4-Piston Hydraulic Disc, HSC 180mm Rotor |
| Brake Levers | SRAM Code Bronze Hydraulic Disc |
| Handlebar | Marin Trail, 35mm Clamp, 7000 Alloy Bar, 800mm Length, 20mm Rise, 5 Degree Up, 8 Degree Back |
| Stem | Marin CNC, 35mm Length, 35mm Bar Bore |
| Grips | Marin Grizzly Lock-On |
| Headset | FSA Custom Headset, Adjustable HTA Design |
| Seatpost | TranzX, YSP39 1x Remote, 34.9 Seatpost Diameter, Travel S = 150mm, M/L = 170mm, XL = 200mm |
| Saddle | Marin Speed Concept |
| Extras | Bolt-On 12mm Thru-Axle, 174mm Length, 1.0 Thread Pitch, 16.5mm, Tapered Head |
| Travel Front | 170mm |
| Travel Rear | 160mm |
| Wheel Size | Mixed 29"/27.5" |
| Drivetrain | SRAM GX Eagle AXS 12-speed wireless |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 737521001 |
| UPC | 843346126078 |
| MPN | — |