
1 / 6
Description
The new Marin Alpine Trail Series 4 aluminum MultiTrac 2 LT frames feature mixed 29"/27.5" wheels, 170mm front and 160mm rear travel, and the utmost in adjustability. Riders can alter the head tube angle and bottom bracket/chainstay length, as well as run 29" rear wheels if desired. "Bear Box" downtube storage includes a zippered nylon bag to house trail essentials, and a 34.9mm seat post increases strength and is compatible with the latest dropper posts. The Alpine Trail XR Frame Kit gives the rider the chassis to create the Alpine Trail that best meets their ride needs. All the essentials are included, from the rear shock to the headset, the rear axle and seat tube collar. You bring your creativity and components to create the raddest bike on the trail.
Tech Specs
| Frame Material | Aluminum MultiTrac 2 LT |
| Front Travel | 170mm |
| Rear Travel | 160mm |
| Wheel Configuration | Mixed 29"/27.5" |
| Seatpost Diameter | 34.9mm |
| Headtube Angle | 63.5° |
| Seattube Angle | 79° |
| Bottom Bracket Height | 352mm (high setting), 345mm (low setting) |
| Chainstay Length | 435mm (short setting), 442mm (long setting) |
| Fork Offset | 44mm |
| Adjustable Geometry | 12 unique configurations with flip chips |
| Storage | Bear Box downtube storage with zippered nylon bag |
| Included Components | Rear shock, headset, rear axle, seat tube collar |
| Stack (S/M/L/XL) | 620/634/643/647mm |
| Reach (S/M/L/XL) | 430/460/490/520mm |
| Effective Top Tube (S/M/L/XL) | 556/592/626/659mm |
| Wheelbase (S/M/L/XL) | 1211/1248/1283/1318mm |
| Standover Height (S/M/L/XL) | 683/690/695/698mm |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 737684001 |
| UPC | 843346123091 |
| MPN | — |