
Description
The new Marin Alpine Trail Series 4 aluminum MultiTrac 2 LT frames feature mixed 29"/27.5" wheels, 170mm front and 160mm rear travel, and the utmost in adjustability. Riders can alter the head tube angle and bottom bracket/chain stay length, as well as run 29" rear wheels if desired. "Bear Box" downtube storage includes a zippered nylon bag to house trail essentials, and a 34.9mm seatpost increases strength and is compatible with the latest dropper posts. While the Alpine Trail 1 is the starting point in the three-model lineup, we didn't make any concessions regarding the spec. High-performance Fox suspension keeps you in control at all times, while a Shimano Deore 12-speed drivetrain transmits your power to the wheel. TRP's Slate Evo 4-piston brakes feature 203mm rotors, keeping speed in check in a powerful, fade-free manner.
Tech Specs
| Fork | Fox 36 Rhythm, 170mm Travel, 29", Grip Damper, 110x10 Kabolt, 44mm Offset |
| Frame | All New Series 4 6061 Aluminum Frame, 29" Wheels, 160mm Travel MultiTrac LT Suspension Platform, Integrated Downtube Storage, Adjustable Headset & CS Length/BB Height, Full Internal Cable Routing, Chainstay Mounted Post Mount Disc Brake, 148x12mm Boost Thru- Axle, 73mm Threaded BB w/ ISCG05 Tabs |
| Rear Suspension | Fox Float Performance, 205x65, 30xM8 Lower Hardware, Custom Tune |
| Rim | Marin, Double Wall Alloy, 29mm Inner, Pinned Joint, Disc Specific, 32H, Tubeless Compatible |
| Hub Rear | Shimano HB-MT410B, 148x12mm, Centerlock, Microspline Freehub Body |
| Hub Front | Shimano HF-MT410B, 110x15mm, Centerlock |
| Spokes | 14g |
| Tires | Vee Tire Flow Snap, 29x2.6" Front 27.5x2.5" Rear, Top 40 Compound, Enduro Core, 72 TPI, Tubeless Compatible |
| Derailleur Rear | Shimano Deore, 12-Speed, SGS |
| Shift Lever | Shimano Deore, 12-Speed, SL-6100-IR |
| Crankset | FSA Comet Heavy Duty, Modular 1x, 32T Direct Mount Chainring, MegaTooth Technology, Boost Spacing |
| Bottom Bracket | Mego EXO 73mm BSA |
| Chain | KMC X-12 Silver and Black |
| Cassette | Shimano, Deore M6100 12-Speed, 10-51T |
| Brakes Front | Tektro Slate EVO, 4-Piston Hydraulic Disc Brake, Resin Pads, 203mm Rotor |
| Brakes Rear | Tektro Slate EVO, 4-Piston Hydraulic Disc Brake, Resin Pads, 180mm Rotor |
| Brake Levers | Tektro Slate EVO Hydraulic Lever, I-Spec EV Compatible |
| Handlebar | Marin Mini-Riser, 6061 Double Butted Aluminum, 780mm Width, 28mm Rise, 5º Up, 9º Back |
| Stem | Marin 3D Forged Alloy, 35mm |
| Grips | Marin Grizzly Lock-On |
| Headset | FSA Custom Headset, Adjustable HTA Design |
| Seatpost | TranzX, YSP39 1x Remote, 34.9 Seatpost Diameter, Travel S = 150mm, M/L = 170mm, XL = 200mm |
| Saddle | Marin Speed Concept |
| Extras | Downtube Storage Bag |
| Front Travel | 170mm |
| Rear Travel | 160mm |
| Wheel Size | Mixed 29"/27.5" |
| Frame Material | 6061 Aluminum |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 737513001 |
| UPC | 843346126085 |
| MPN | — |