
Description
Designed in conjunction with Marin ambassador and MTB legend Matt Jones, the Marin Alcatraz 2 is ready for dirt jumps, pump tracks, skateparks, slopestyle, or virtually anything you throw at it. The Series 3 6061 aluminum frame is lightweight yet still tough enough for the hard knocks and stiff enough for lightning-fast acceleration. Short chainstays make manuals easy and ambidextrous cable routing means you can run your brake on the left or right of the bars. There's a 100mm Manitou Circus Expert coil fork, front and rear Shimano hydraulic disc brakes, Vee Tire rubber and plenty of reliable Marin components. Best of all, it's available in two frame sizes, Regular and Long.
Tech Specs
| Frame | Series 3 6061 Aluminum, 26" Wheels, 135x10mm Horizontal Dropouts, 73mm Threaded BB, ISCG 05 Tabs |
| Front Suspension | Manitou Circus Expert, 26", 100mm Travel, Coil Spring, Taper Steerer Tube, 20x110mm Thru Axle |
| Rim | Marin Custom Extrusion, 27mm Inner, Pinned Joint |
| Hub Rear | Forged Alloy, 135x1mm, Bolt-On, Quad Sealed Bearings, Disc, 32H |
| Hub Front | Forged Alloy, 110x20mm, Disc, 32H |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Tires | Vee Tire, XCV 26x2.25", LSG Compound, Wire Bead |
| Crankset | Marin Forged Alloy, Alloy 32T Chainring, 104mm BCD, 170mm Crank Length |
| Bottom Bracket | External Sealed Cartridge Bearings |
| Chain | KMC HL-1 |
| Cassette | 14T Single Speed Cog |
| Brakes Front | Shimano MT201 Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Brakes Rear | Shimano MT201 Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Brake Levers | Shimano MT201 |
| Handlebar | Marin Riser, 661 Double Butted Aluminum, 38mm Rise, 75mm Width, 4º Up, 9º Back |
| Stem | Marin 3D Forged Alloy, 4mm |
| Grips | Marin Single Clamp Locking |
| Headset | FSA No 57E, Semi-Sealed Cartridge Bearings, 1 1/8" x 1 1/2" |
| Seatpost | Marin Alloy, 30.9mm |
| Saddle | Marin DJ Saddle |
| Pedals | Alloy Platform |
| Extras | All New Marin Chain Tension Device |
| Wheel Size | 26" |
| Travel | 100mm |
| Frame Material | Series 3 6061 Aluminum |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 739117002 |
| UPC | 843346129581 |
| MPN | — |