
Description
Carbon Front Triangle & Seatstay, Aluminum Chainstay, High Pivot Horst Suspension, 150mm Travel, UDH, Eagle Transmission Compatible, Ride Aligned™. Features Bosch Performance Line CX drive unit with 85Nm torque and Bosch PowerTube 750Wh battery.
Tech Specs
| Frame | Carbon Front Triangle & Seatstay, Aluminum Chainstay, High Pivot Horst Suspension, 150mm Travel, UDH, Eagle Transmission Compatible, Ride Aligned™ |
| Fork | RockShox Lyrik Ultimate RC2,160mm Travel, 44mm Offset, E-MTB Rated, Fender Included |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Ultimate, 230x60mm |
| Rear Shifter | SRAM AXS POD Controller, Discrete Clamp |
| Rear Derailleur | SRAM X0 Eagle AXS T-Type |
| Crankset | e*Thirteen e*Race Carbon, 165mm |
| Bottom Bracket | Bosch BES3 DU |
| Cassette | SRAM 1295 Eagle T-Type, 10-52T |
| Chain | SRAM XO Eagle T-Type |
| Front Brake | SRAM Code RSC 4 Piston, Sintered Pads |
| Front Brake Rotor | SRAM HS2 220mm |
| Rear Brake | SRAM Code RSC 4 Piston, Sintered Pads |
| Rear Brake Rotor | SRAM HS2 200mm |
| Brake Levers | SRAM Code RSC |
| Handlebar | One Up Carbon, 800mm, 20mm Rise |
| Stem | 6061 Alloy, 40mm Length, 35mm Clamp |
| Seatpost | TranzX YSI08FL RAD+ Travel Adjust Dropper, 34.9mm, 125mm (S1), 150mm (S2),170mm (S3), 200mm (S4, S5) |
| Headset Spacer | 2 x 10mm, 1x 5mm |
| Saddle | SDG Bel Air V3 Lux Alloy |
| Grips | WTB Wavelength |
| Seatpost Clamp | Norco Alloy Nutted Clamp, 38.5mm |
| Front Hub | WTB CZR, 15x110mm Boost, 6 Bolt |
| Rear Hub | WTB CZR, 12x148mm Boost, XD, 6 Bolt |
| Rear Hub Skewer | Axle Assembly. L174, TL13, M12x1.0 |
| Front Hub Skewer | RockShox Maxle Stealth 110x15 |
| Spokes/Nipples | WTB CZR |
| Drive Unit | Bosch Performance Line CX, 85Nm |
| Battery | Bosch PowerTube 750Wh |
| Feature 1 | Bosch Smart System Rim Magnet |
| Feature 2 | Bosch PowerMore 250 Range Extender* (Not Included) * Compatible with S3-5 |
| Travel | 150mm |
| Wheel Size | 29/27.5 |