
1 / 2
Description
Whether you're carving down a steep loam line, dropping in for an enduro stage, or heading into the backcountry for an all-day epic, this bike performs.
Tech Specs
| Frame | Sight Carbon, VPSHP, 150mm Travel, UDH Compatible |
| Rear Shock | Rockshox Vivid Ultimate Air, 205x60mm Trunnion |
| Chain Tensioner | Norco Idler Guide and Lower Guide |
| Seatpost Clamp | Norco Alloy Nutted Clamp |
| Weight | 3.2 kg (6.9 lbs) |
| Weight Size | S3 |
| Travel | 150mm |
| Wheel Size | 29, 29/27.5 |
Product Identifiers
| Brand | Norco |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 0620014954 |
| UPC | — |
| MPN | — |