
Description
Bring the spirit of the North Shore to every Bike Park lap and shuttle run.
Tech Specs
| Frame | Aluminum Park, 190mm Travel, UDH, Ride Aligned™ |
| Fork | RockShox Zeb R or Zeb Base, 180mm, 44mm Offset |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Coil Ultimate DH, Custom Tune, 225x75mm |
| Rear Shifter | SRAM GX 1 |
| Rear Derailleur | SRAM GX DH Mid Cage |
| Crankset | Praxis Cadet HD, 36T, 165mm |
| Bottom Bracket | Praxis Sealed Bearing, BSA Threaded |
| Cassette | SRAM CS PG720 DH, 11-25T, 7 Speed |
| Chain | SRAM PC 1110 |
| Chain Guide | e*thirteen Vario Chain Guide and Lower Guard |
| Front Brake | SRAM Code R, 4 Piston, Metallic Pads |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline, 200mm |
| Rear Brake | SRAM Code R, 4 Piston, Metallic Pads |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline, 200mm |
| Brake Levers | SRAM Code R |
| Handlebar | 6061 Alloy, 800mm, 25mm Rise |
| Stem | Race Face Chester DM, 50mm Length, 35mm Clamp |
| Seatpost | Alloy Double Bolt, 34.9mm |
| Headset | FSA #57E Sealed Bearing |
| Saddle | WTB Volt 250 Sport |
| Grips | SDG Thrice Grips |
| Front Hub | Sealed Bearing, 20x110mm Boost, 6 Bolt |
| Rear Hub | SRAM MTH-746 Sealed Bearing, 12x148mm Boost, HG, 6 bolt |
| Rims | e*thirteen LG1 DH 27.5 |
| Spokes/Nipples | Stainless Black |
| Valves | e*thirteen Tubeless |
| Sealant | Stan's - 200ml |
| Travel | 190mm |
| Wheel Size | 27.5" |
Product Identifiers
| Brand | Norco |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 0613614754 |
| UPC | — |
| MPN | — |