
Description
The Sausalito lives up to its namesake city as the perfect bike to tackle steep hills in the middle of your commutes or fun bike path explorations, and get you and your stuff home in style. Shimano's STEPS electric drive systems are light, efficient, and powerful, giving you the boost you need to quickly and efficiently navigate a variety of road conditions and grades for many miles. 650b wheels and wider tires smooth out the streets and paths, and the whole platform is ready for customization with clever details for attachment of all types of commuter accessories.
Tech Specs
| Battery | Shimano BT8014, 418Wh |
| Motor | Shimano Steps E5000 Drive Unit, 250W, 40Nm, Class 1 |
| Fork | Steel, Moto Blade, Disc Specific, Fender and Rack Eyelets |
| Frame | Series 3 Butted and Formed 6061 Aluminum, 650B Wheel, Forged Motor Mount, Hydroformed Downtube Battery Mount, Integrated Wiring, Internal Housing, Kickstand, Rack, and Fender Mounts |
| Rim | Marin Aluminum Double Wall, Disc Specific |
| Hub Rear | Forged Aluminum, 32H, Disc Specific |
| Hub Front | Forged Aluminum, 32H, Disc Specific |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Tires | WTB Horizon, 650Bx47, Wire Bead |
| Derailleur Rear | Shimano Deore 10-Speed |
| Shift Lever | Shimano Deore 10-Speed |
| Crankset | Shimano, Aluminum w/ 44T Steel Chairing |
| Chain | KMC X10E |
| Cassette | Shimano Deore 10-Speed 11-46T |
| Brakes Front | Tektro HD-M275 Hydraulic, 180mm Rotor |
| Brakes Rear | Tektro HD-M275 Hydraulic, 180mm Rotor |
| Brake Levers | Tektro Hydraulic |
| Handlebar | Marin MiniRiser Alloy |
| Stem | Marin Alloy |
| Grips | Marin Adventure |
| Headset | FSA No. 57E |
| Seatpost | Marin Alloy, 30.9mm |
| Saddle | Marin City Plush |
| Pedals | Nylon Platform |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | E-Bike |
| SKU | 737725004 |
| UPC | — |
| MPN | — |