
Description
Marin's electric assist mountain bikes are for riders who need a boost, either to cover more distance in a shorter amount of time or to go farther or higher than they might be able to accomplish on their own. Designed from the ground up around durable Shimano motor and battery units, the 2023 Marin electric mountain bike lineup is our most capable to date.
Tech Specs
| Display | Shimano SC-E600 |
| Switch | Shimano SW-EN600L Left Hand Switch for Assist Mode Change |
| Battery | Shimano BT-EN806, Internal 630Wh |
| Motor | Shimano Steps EP801 Drive Unit, 250W, 85Nm |
| Fork | Rock Shox Lyric Ultimate, 150mm Travel, 29", 110x15 Maxle Stealth, 42mm Offset |
| Frame | Series 4 Alloy Frame, 15mm Multitrac Suspension, Integrated Battery/Charging Port, 148mm Rear Thru-Axle, Built-in Rear Speed Sensor |
| Rear Suspension | Rock Shox Super Deluxe Ultimate, 210x55, 25mm x M8 Hardware, Custom Tune |
| Rim | Marin Aluminum Double Wall, 29" Diameter, 29mm Inner Rim Width, Sleeved Joint, Disc Specific, Tubeless Compatible |
| Hub Rear | Formula DC-711, 110x15, 6-Bolt, 32H |
| Hub Front | Formula DCL-3482, 4 Sealed Bearings, 148x12, XD Driver, 6-Bolt, 32H |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Tires | Maxxis Assegai 29x2.5", 3C Maxx Grip, EXO+, Tubeless Compatible |
| Derailleur Rear | Sram GX AXS |
| Shift Lever | Sram AXS POD |
| Crankset | Shimano XT M8150, 160mm Length, 38T Steel Sram Chainring |
| Chain | Sram GX |
| Cassette | Sram CS-XS-1275, 10-52T |
| Brakes Front | Sram Code Bronze, 4-Piston Hydraulic Disc, 203mm HS2 Rotor |
| Brakes Rear | Sram Code Bronze, 4-Piston Hydraulic Disc, 180mm HS2 Rotor w/ Bolt on Speed Sensor |
| Brake Levers | Sram Code Bronze Stealth |
| Handlebar | Marin Trail, 35mm Clamp, 7000 Alloy Bar, 800mm Length, 20mm Rise, 5 Degree Up, 8 Degree Back |
| Stem | Marin CNC, 35mm Length, 35mm Bar Bore |
| Grips | Marin Grizzly Lock On |
| Headset | FSA No 57, Sealed Cartridge Bearings, 1 1/8" x 1 1/2" |
| Seatpost | Rock Shox Reverb AXS with POD remote, Size S: 125mm, Size M: 150mm, Size L/XL: 170mm |
| Saddle | Marin E-MTB Saddle |
| Pedals | Marin MTB Plastic |
| Extras | Shimano Battery Charger EC-E6002, Shimano CS-EN800 Chainguide |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | E-Bike |
| SKU | 737592001 |
| UPC | — |
| MPN | — |