
Description
The Marin Pine Mountain 2 is our high-end, high-performance steel bikepacking mountain bike hardtail. Our Series 3 CrMo version of the frame upgrades to higher-grade CrMo for a lively, zippier ride and has a bolt-through rear axle for a little added stiffness where it matters. It's built up with a RockShox FS 35 fork, Shimano SLX 12-speed drivetrain, Vee Tire Flow Snap 2.6" tires, powerful Shimano brakes and a super-useful dropper post for added comfort and speed. Last but not least, you've got our much-loved Marin Bedroll handlebar.
Tech Specs
| Fork | RockShox 35 Gold RL, 120mm Travel, DebonAir, Alloy Tapered Steerer, 110x15mm Boost Spacing, Maxle Lite, 44mm Offset |
| Frame | Series 3 Double Butted and Heat Treated CrMo, 29" Wheels, Custom Cast Boost 148x12mm Dropouts, 148x12mm Thru-Axle, 73mm Threaded BB, Plentiful Gear Mounts |
| Rim | Alloy Double-Wall, Offset Spoke, 32mm ID, Tubeless Compatible |
| Hub Rear | Shimano, Micro Spline 148x12mm, Disc Specific, 32H |
| Hub Front | Forged Alloy, 110x15mm, Sealed Cartridge Bearings, Disc Specific, 32H |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Tires | Vee Tire Flow Snap, 29x2.6", Top 40 Compound, Enduro Core, 90 TPI, Tubeless Compatible |
| Derailleur Rear | Shimano SLX, RD7100, 12-Speed |
| Shift Lever | Shimano SLX, SL7100, 12-Speed |
| Crankset | FSA Grid, Modular 1x, 32T Direct Mount MegaTooth Chainring |
| Bottom Bracket | FSA Outboard Cartridge Bearings |
| Chain | KMC X12 |
| Cassette | Sunrace, 12-Speed, MicroSpline, 10-51T |
| Brakes Front | TRP Slate EVO, 4-Piston, Hydraulic Disc, 180mm Rotor |
| Brakes Rear | TRP Slate EVO, 4-Piston, Hydraulic Disc, 180mm Rotor |
| Brake Levers | TRP Slate EVO |
| Handlebar | Marin Bedroll Bar, 50mm Rise, 780 Width, 10° Backsweep, 6° Upsweep |
| Stem | Marin 3D Forged Alloy, 35mm |
| Grips | Marin Grizzly Lock On |
| Headset | FSA Orbit ITA, Sealed Cartridge Bearings, 1 1/8" x 1 1/2" |
| Seatpost | TranzX, YSP23JL, 1x Remote, Size S 125mm Travel, All Other Sizes 150mm Travel, 30.9mm |
| Saddle | Marin Pine Mountain Trail |
| Pedals | Nylon Platform |
| Wheel Size | 29" |
| Travel | 120mm |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 735969001 |
| UPC | 843346119377 |
| MPN | — |