
Description
The Marin Pine Mountain 1 is our budget-friendly steel bikepacking mountain bike hardtail. It features fully updated geometry, a series 2 double-butted CrMo frame and all the bikepacking mounts you'll ever need. All that, combined with a 120mm RockShox Recon RL fork, grippy and dependable Vee Tire co. Flow Snap 2.6" tire, Shimano shifting and our much-loved Marin Bedroll handlebar.
Tech Specs
| Fork | RockShox Recon RL, 120mm Travel, Compression and Rebound Adjustment, Alloy Tapered Steerer, Solo Air Spring, 110x15mm Boost Spacing, Maxle Stealth, 51mm Offset |
| Frame | Series 2 Double Butted CrMo, 29" Wheels, Boost 141x9mm Open Dropout, 73mm Threaded BB, Plentiful Gear Mounts |
| Rim | Alloy Double-Wall, Offset Spoke, 32mm ID, Tubeless Compatible |
| Hub Rear | Forged Alloy, 141x9mm, Disc Specific, 32H |
| Hub Front | Forged Alloy, 110x15mm, Disc Specific, 32H |
| Spokes | 14g Black Stainless Steel |
| Tires | Vee Tire Flow Snap, 29x2.6", Wire Bead |
| Derailleur Rear | Shimano Deore, RDM5100, 11-Speed |
| Shift Lever | Shimano Deore, SLM5100, 11-Speed |
| Crankset | Marin Forged Alloy 1x11, Hollow Spindle, Steel Narrow Wide 32T Chainring |
| Bottom Bracket | External Sealed Cartridge Bearings |
| Chain | KMC X11 |
| Cassette | Shimano Deore, CSM5100, 11-Speed, 11-51T |
| Brakes Front | Tektro HDM535, 4-Piston, Hydraulic Disc, 180mm Rotor |
| Brakes Rear | Tektro HDM535, 4-Piston, Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Brake Levers | Tektro |
| Handlebar | Marin Bedroll Bar, 50mm Rise, 780 Width, 10° Backsweep, 6° Upsweep |
| Stem | Marin 3D Forged Alloy, 35mm |
| Grips | Marin Grizzly Lock On |
| Headset | FSA Orbit ITA, Sealed Cartridge Bearings, 1 1/8" x 1 1/2" |
| Seatpost | Marin Alloy, 30.9mm |
| Saddle | Marin Pine Mountain Trail |
| Pedals | Nylon Platform |
| Wheel Size | 29" |
| Travel | 120mm |
Product Identifiers
| Brand | Marin Bikes |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 735968001 |
| UPC | — |
| MPN | — |