
Description
Whether you're carving down a steep loam line, dropping in for an enduro stage, or heading into the backcountry for an all-day epic, this bike performs. The Sight C3 MX features a carbon frame with 150mm travel, RockShox suspension, and Shimano Deore drivetrain components.
Tech Specs
| Frame | Sight Carbon, VPS HP, 150mm Travel, UDH Compatible |
| Fork | RockShox Lyrik Select, Charger RC, DebonAir+, 160mm, 44mm Offset |
| Rear Shock | RockShox Vivid Select+ Air, 205x60mm Trunnion |
| Rear Shifter | Shimano Deore SL-M6100-R RapidFire Plus |
| Rear Derailleur | Shimano Deore RD-M6100 |
| Crankset | Shimano Deore FC-MT6120-1, 32T, 170mm |
| Bottom Bracket | Shimano Sealed Bearing BSA Threaded |
| Cassette | Shimano Deore CS-M6100-12, 12 Speed, 10-51T |
| Chain | Shimano Deore CN-M6100 |
| Chain Guide | Norco Idler Guide and Lower Guide |
| Front Brake | Shimano Deore MT520 4-Piston, Metallic Pads |
| Front Brake Rotor | Shimano RT-64, 203mm |
| Rear Brake | Shimano Deore MT520 4-Piston, Metallic Pads |
| Rear Brake Rotor | Shimano RT-64, 180mm |
| Brake Levers | Shimano Deore MT-520 |
| Handlebar | 6061 Alloy, 800mm, 25mm Rise |
| Stem | Alloy 40mm Length, 35mm Clamp |
| Seatpost | TranzX YS105 Dropper, 34.9mm, 150mm (SZ1), 170mm (SZ2), 200mm (SZ3-4), 230mm (SZ5) |
| Headset | FSA #57 E, Sealed Bearing |
| Saddle | WTB Volt 250 Sport |
| Grips | WTB Waffle |
| Seatpost Clamp | Norco Alloy Nutted Clamp |
| Front Hub | Shimano HB-TC500 15x110mm Boost, Center Lock |
| Rear Hub | Shimano FH-TC500, 12x148mm Boost, Micro Spline, Center Lock |
| Spokes/Nipples | Stainless Steel, Black |
| Weight | 15.7 kg (34.6 lbs) |
| Wheel Size | 29/27.5 |
Product Identifiers
| Brand | Norco |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 0620514154 |
| UPC | 58817625619 |
| MPN | 0620514154 |