
Description
Whether you're carving down a steep loam line, dropping in for an enduro stage, or heading into the backcountry for an all-day epic, this bike performs. The Sight C1 features a carbon frame with 150mm travel, Fox Factory suspension, and SRAM GX Eagle drivetrain.
Tech Specs
| Frame | Sight Carbon, VPS HP, 150mm Travel, UDH Compatible |
| Fork | Fox Factory FLOAT 36, HSC / LSC / LSR, GRIP2, 160mm, 44mm Offset |
| Rear Shock | Fox Factory DHX2 Coil, HSC/LSC, HSR/LSR 2 pos., 60x205mm Trunnion, Sprindex Spring |
| Rear Shifter | SRAM Pod Ultimate Controller |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle AXS T-Type |
| Crankset | SRAM GX Eagle T-Type 30T, 170mm |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA Threaded |
| Cassette | SRAM Eagle T-Type 1275 10-52T |
| Chain | SRAM GX Eagle T-Type |
| Chain Guide | Norco Idler Guide and Lower Guide |
| Front Brake | SRAM Code Silver Stealth, 4-Piston, Sintered Pads |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm |
| Rear Brake | SRAM Code Silver Stealth, 4-Piston, Sintered Pads |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Brake Levers | SRAM Code Silver Stealth |
| Handlebar | Deity Ridgeline 35, 800mm, 25mm Rise |
| Stem | Alloy CNC, 40mm Length, 35mm Clamp |
| Seatpost | One Up adjustable dropper, 34.9mm, 150mm (1), 180mm (2), 210mm (3, 4), 240mm (5) |
| Headset | FSA #57 E Sealed Bearing |
| Saddle | SDG Bel Air V3 |
| Grips | DMR DeathGrip |
| Seatpost Clamp | Norco Alloy Nutted Clamp |
| Front Hub | Race Face Vault 15x110mm Boost, 6-Bolt |
| Rear Hub | Race Face Vault 12x148mm Boost, XD, 6-Bolt |
| Spokes/Nipples | Sapim Race Butted Black Stainless |
| Weight | 15.9 kg (35.1 lbs) |
| Wheel Size | 29" |
Product Identifiers
| Brand | Norco |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 0620214954 |
| UPC | — |
| MPN | — |