
Description
The Torrent A1 rages on modern trails without the need for rear suspension.
Tech Specs
| Frame | Butted 6061 Alloy |
| Fork | RockShox 35 Gold RL, 150mm Travel, 44mm Offset |
| Rear Shifter | Shimano Deore SL-M6100-R I-Spec |
| Rear Derailleur | Shimano Deore RD-M6100 |
| Crankset | FSA V-Drive 1X DM, 30T, 170mm (S), 175mm (M, L, XL) |
| Bottom Bracket | FSA MegaExo, BSA Threaded |
| Cassette | Shimano Deore CS-M6100-12, 10-51T, 12 Speed |
| Chain | Shimano Deore CN-M6100 |
| Front Brake | TRP Slate EVO, 4 Piston, Resin Pads |
| Front Brake Rotor | TRP TR203-29, 180mm |
| Rear Brake | TRP Slate EVO, 4 Piston, Resin Pads |
| Rear Brake Rotor | TRP TR203-29, 180mm |
| Brake Levers | TRP Slate EVO |
| Handlebar | Butted 6061 Alloy 800mm, 25mm Rise |
| Stem | 6061 Alloy 50mm Length, 35mm Clamp |
| Seatpost | TranzX YSP18 Dropper Post, 31.6mm, 130mm (S), 150mm (M, L, XL) |
| Headset | Sealed Bearing, Tapered |
| Saddle | Fizik Taiga |
| Grips | DMR Deathgrip |
| Pedals | VP Nylon Flat |
| Seatpost Clamp | Norco Alloy Nutted Clamp 34.9mm |
| Front Hub | Bear Pawls BMB-013, 15x110mm Boost, 6 Bolt |
| Rear Hub | Bear Pawls MS12S, 12x148mm Boost, Micro Spline, 6 Bolt |
| Rear Hub Skewer | 148mm x 12mm TA |
| Front Hub Skewer | Rock Shox Maxle Stealth 110x15 |
| Spokes/Nipples | Stainless, Black |
| Wheel Size | 29" |
Product Identifiers
| Brand | Norco |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 0630311904 |
| UPC | — |
| MPN | — |