
1 / 2
Description
The Sight C2 SRAM is a carbon all-mountain bike featuring 150mm of travel, available in both 27.5" and 29" wheel sizes. Equipped with RockShox Lyrik Ultimate fork and Super Deluxe Ultimate DH rear shock, paired with SRAM GX Eagle drivetrain and Code RSC brakes for aggressive trail riding.
Tech Specs
| Frame | Carbon All-Mountain, Aluminum CS, 150mm Travel, 27.5" and 29" options, UDH, Hangerless Interface Compatible, Ride Aligned™ |
| Fork | RockShox Lyrik Ultimate, Charger 2 RC2, 160mm, 37mm Offset (27.5), 44mm Offset (29) |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Ultimate DH, LINM Tune, Meg Neg Air Can, 185x52.5mm Trunnion |
| Rear Shifter | SRAM GX Eagle |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Crankset | SRAM GX Eagle DUB, 34T (27.5), 32T (27.5 S), 32T (29), 170mm |
| Bottom Bracket | SRAM DUB PF92 |
| Cassette | SRAM Eagle XG 1275, 10-52T |
| Chain | SRAM Eagle |
| Chain Guide | e*thirteen Vario Top Guide |
| Front Brake | SRAM Code RSC, 4 Piston, Metallic Pads |
| Front Brake Rotor | SRAM CenterLine, 200mm |
| Rear Brake | SRAM Code RSC, 4 Piston, Metallic Pads |
| Rear Brake Rotor | SRAM CenterLine, 180mm |
| Brake Levers | SRAM Code RSC |
| Handlebar | Deity Ridgeline, 800mm, 25mm Rise |
| Stem | Alloy, 40mm Length, 35mm Clamp |
| Seatpost | TranzX YS105, Adjustable Travel, 34.9mm, 150mm (S), 170mm (M), 200mm (L, XL) |
| Headset | FSA #57 E Sealed Bearing, Tapered |
| Saddle | SDG Bel Air V3 |
| Grips | DMR DeathGrip Soft, Thin (S, M), Thick (L, XL) |
| Seatpost Clamp | Norco design alloy nutted clamp 38.5mm |
| Front Hub | Race Face Trace, 15x110mm Boost, 6 Bolt |
| Rear Hub | Race Face Trace, 12x148mm Boost, XD, 6 Bolt |
| Rims | Stan's Flow S2, 32H |
| Spokes/Nipples | DT Competition DB Stainless Black |
| Valves | Stan's 35mm Tubeless Presta |
| Sealant | Stan's - 200ml |
Product Identifiers
| Brand | Norco |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 0621512754 |
| UPC | — |
| MPN | — |