
Description
Bring the spirit of the North Shore to every Bike Park lap and shuttle run. The Shore Park is an aluminum freeride mountain bike with 190mm travel, designed for park and shuttle riding.
Tech Specs
| Frame | Aluminum Park, 190mm Travel, UDH, Hangerless Interface Compatible, Ride Aligned™ |
| Fork | RockShox BoXXer Select RC, Charger, 200mm Travel, 46mm Offset |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Coil Ultimate DH, Custom Tune 225x75mm, 400lb/in (S), 450lb/in (M), 500lb/in (L), 550lb/in (XL) |
| Rear Shifter | SRAM GX 1 |
| Rear Derailleur | SRAM GX DH Mid Cage |
| Crankset | Praxis Cadet HD, 36T, 165mm |
| Bottom Bracket | Praxis Sealed Bearing, BSA Threaded |
| Cassette | SRAM CS PG720 DH, 11-25T, 7 Speed |
| Chain | SRAM PC 1110 |
| Chain Guide | Norco Idler Chain Guide and Lower Guard, e*thirteen Vario Chain Guide |
| Front Brake | SRAM Code R, 4 Piston, Metallic Pads |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline, 200mm |
| Rear Brake | SRAM Code R, 4 Piston, Metallic Pads |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline, 200mm |
| Brake Levers | SRAM Code R |
| Handlebar | Norco 6061, 800mm, 25mm Rise |
| Stem | Race Face Chester DM, 50mm Length, 35mm Clamp |
| Seatpost | Alloy Double Bolt, 34.9mm |
| Headset | FSA #57E Sealed Bearing |
| Saddle | WTB Volt 250 Sport |
| Grips | DMR DeathGrip A20, Thin (S, M), Thick (L, XL) |
| Front Hub | Sealed Bearing, 20x110mm Boost, 6 Bolt |
| Rear Hub | SRAM MTH-746 Sealed Bearing, 12x148mm Boost, HG, 6 bolt |
| Rims | e*thirteen LG1 DH 27.5 |
| Spokes/Nipples | Stainless Black |
| Valves | e*thirteen Tubeless |
| Sealant | Stan's - 200ml |
| Wheel Size | 27.5" |
Product Identifiers
| Brand | Norco |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 0613111704 |
| UPC | — |
| MPN | — |