
Description
The Rampage Team is a dirt jump bike built on an X6 Aluminum DJ 26" frame with a RockShox Pike DJ fork featuring 100mm travel and Solo Air suspension. Equipped with a single-speed drivetrain featuring a Truvativ Descendant crankset, KMC Z1 chain, and 14T cassette. Braking is handled by a Tektro MD-280 mechanical disc brake up front and SRAM Guide T rear brake with 160mm rotors. The bike features Maxxis DHT folding 2.3" tires on Novatec sealed bearing hubs with Sapim stainless spokes. Components include a Spank Spoon handlebar and stem, FSA sealed bearing headset, and VP 539 flat pedals with metal pins.
Tech Specs
| Frame | X6 Aluminum DJ 26" |
| Fork | RockShox Pike DJ, 100mm Travel, Solo Air |
| Crankset | Truvativ Descendant, 30T, 170mm (S, M), 175mm (L) |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA |
| Cassette | 14T Single Speed |
| Chain | KMC Z1, Black |
| Front Brake | Tektro MD-280 Mechanical Disc |
| Front Brake Rotor | Tektro 160mm |
| Rear Brake | SRAM Guide T, extra long 1800mm hose |
| Rear Brake Rotor | SRAM 160mm |
| Brake Levers | Tektro Front, SRAM Guide Rear |
| Handlebar | Spank Spoon, 385mm, 40mm Rise |
| Stem | Spank Spoon, 40mm Length, 31.8mm Clamp |
| Seatpost | Pivotal Stealth II, 6061 Aluminum, 27.2mm |
| Headset | FSA Sealed Bearing, Tapered |
| Saddle | Norco/Pivotal thick padded, grip cover |
| Grips | Norco, Small Flange |
| Pedals | VP 539 resin flat, metal pins |
| Seatpost Clamp | Alloy QR |
| Front Hub | Novatec Sealed Bearing, 15x100mm, 6 Bolt |
| Rear Hub | Novatec Sealed Bearing, Single Speed Cassette, 6 Bolt |
| Front Tire | Maxxis DHT folding 2.3 |
| Rear Tire | Maxxis DHT folding 2.3 |
| Spokes/Nipples | Sapim Stainless, Black |
Product Identifiers
| Brand | Norco |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 0800212654 |
| UPC | — |
| MPN | — |