
Description
The Rampage 1 is a dirt jump bike built on a 26" wheel platform with an X6 Aluminum frame and Manitou Circus Comp fork. Designed for technical terrain and tricks with a single-speed drivetrain and hydraulic rear brakes.
Tech Specs
| Frame | X6 Aluminum DJ 26" |
| Fork | Manitou Circus Comp, 100mm Travel |
| Crankset | Forged Aluminum, 2 Piece, 30T, 170mm |
| Cassette | 14T Single Speed |
| Chain | KMC Z1, Black |
| Front Brake | Tektro MD-280 Mechanical |
| Front Brake Rotor | Tektro 160mm |
| Rear Brake | Tektro HD-M286 Hydraulic |
| Rear Brake Rotor | Tektro 160mm |
| Brake Levers | Tektro Hydro Rear, Cable Front |
| Handlebar | X6 Alloy, 785mm, 30mm Rise |
| Stem | Alloy, 45mm Length, 31.8mm Clamp |
| Seatpost | Pivotal Stealth II, 6061 Aluminum, 27.2 x 200mm |
| Headset | FSA Sealed Bearing, Tapered |
| Saddle | Norco/Pivotal thick padded, grip cover |
| Grips | Norco, Small Flange |
| Pedals | Resin flat with metal pins |
| Front Hub | Novatec Sealed Bearing 15x100mm, 6 Bolt |
| Rear Hub | Novatec Sealed Bearing Single Speed Cassette, 14T, 135mm, 6 Bolt |
| Front Tire | Maxxis DHT folding 2.3 |
| Rear Tire | Maxxis DHT folding 2.3 |
| Spokes/Nipples | Stainless, Black |
Product Identifiers
| Brand | Norco |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 0800312654 |
| UPC | — |
| MPN | — |