
1 / 2
Description
The 2023 Optic C2 SRAM is a high-performance trail mountain bike featuring a carbon front triangle with aluminum rear, 125mm travel, and equipped with RockShox Pike Select+ RC fork and RockShox Super Deluxe Ultimate DH Custom RC rear shock. Drivetrain features SRAM GX Eagle components with a 32T crankset and 10-52T cassette. Braking system includes SRAM DB8 4-piston brakes with 203mm front and 180mm rear rotors. Components include e*thirteen handlebar, X-Fusion Manic dropper seatpost, and DT Swiss 350 hubs with Stan's tubeless setup.
Tech Specs
| Frame | Carbon Front Triangle, Aluminum Rear, 125mm Travel, UDH, Hangerless Interface Compatible, Ride Aligned™ |
| Fork | RockShox Pike Select + RC, DebonAir, 140mm Travel, 42mm Offset |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Ultimate DH Custom RC, 190x45mm |
| Rear Shifter | SRAM GX Eagle |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Crankset | SRAM GX Eagle DUB Lunar, 32T, 170mm |
| Bottom Bracket | SRAM DUB PF92 |
| Cassette | SRAM XG1275 Eagle, 10-52T |
| Chain | SRAM GX Eagle |
| Front Brake | SRAM DB8, 4 Piston, Organic Pads |
| Front Brake Rotor | SRAM CenterLine 203mm |
| Rear Brake | SRAM DB8, 4 Piston, Organic Pads |
| Rear Brake Rotor | SRAM CenterLine 180mm |
| Brake Levers | SRAM DB8 |
| Handlebar | e*thirteen, 800mm, 20mm Rise |
| Stem | 6061 Alloy, 45mm Length, 35mm Clamp |
| Seatpost | X-Fusion Manic Dropper, 31.6mm, 125mm (S), 150mm (M,L), 170mm (XL) |
| Headset | FSA Internal Sealed Bearing |
| Saddle | Fizik Alpaca Terra, Wingflex |
| Grips | WTB Waffle Lock-On |
| Front Hub | DT Swiss 350 15x110mm Boost, 6 Bolt |
| Rear Hub | DT Swiss 350 12x148mm Boost, XD, 6 Bolt |
| Spokes/Nipples | Sapim Sprint DB Stainless |
| Valves | Stan's Universal 35mm Presta Valve Stem |
| Sealant | Stan's - 200ml |
| Wheel Size | 29" |
Product Identifiers
| Brand | Norco |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 0640722954 |
| UPC | — |
| MPN | — |