
1 / 2
Description
Norco Bigfoot 3 fat bike featuring a Butted X6 Aluminum frame with 6061 Aluminum fork. Equipped with Shimano Deore drivetrain, Tektro mechanical disc brakes, and designed for versatile off-road riding.
Tech Specs
| Frame | Butted X6 Aluminum |
| Fork | 6061 Aluminum |
| Rear Shifter | Shimano Deore SL-M5100 |
| Rear Derailleur | Shimano Deore RD-M5100 |
| Crankset | Samox Alloy, 30T, 170mm (S), 175mm (M, L, XL) |
| Bottom Bracket | External, BSA Threaded |
| Cassette | Sunrace CMX8, 11/51T, 11 Speed |
| Chain | KMC X11 |
| Front Brake | Tektro MD-280 Mechanical, Organic Pads |
| Front Brake Rotor | Tektro, 180mm |
| Rear Brake | Tektro MD-280 Mechanical, Organic Pads |
| Rear Brake Rotor | Tektro, 160mm |
| Brake Levers | Tektro Alloy |
| Handlebar | Butted 6061 Alloy, 760mm, 15mm Rise |
| Stem | Alloy, 50mm Length, 31.8mm Clamp |
| Seatpost | Norco Alloy 31.6 |
| Headset | Sealed Bearing, Tapered |
| Headset Spacer | 2x10mm - Black |
| Saddle | Norco XC |
| Grips | VP Lock-On |
| Pedals | VP Nylon Flat |
| Seatpost Clamp | Alloy QR |
| Front Hub | Sealed Bearing, 15x150mm, 6 Bolt |
| Rear Hub | Sealed Bearing, 12x197mm, HG, 6 Bolt |
| Rear Hub Skewer | 197mm x 12mm TA |
| Front Hub Skewer | 150mm x 15mm TA |
| Spokes/Nipples | Stainless 14g, Black |
| Wheel Size | 27.5" |
Product Identifiers
| Brand | Norco |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 0683322754 |
| UPC | — |
| MPN | — |