
Description
The Bigfoot 1 Suspension is a fat bike featuring a Butted X6 Aluminum frame with Manitou Mastodon Pro EXT suspension fork. Equipped with Shimano SLX and XT drivetrain components, SRAM Level hydraulic brakes, and X-Fusion Manic dropper seatpost for versatile off-road performance.
Tech Specs
| Frame | Butted X6 Aluminum |
| Fork | Manitou Mastodon Pro EXT, 100mm, 15x150mm |
| Rear Shifter | Shimano SLX SL-M7100-IR |
| Rear Derailleur | Shimano XT RD-M8100 |
| Crankset | Praxis Cadet M30, 30T, 170mm (S), 175mm (M, L, XL) |
| Bottom Bracket | Praxis M30, BSA Threaded |
| Cassette | Shimano SLX, 10/51, 12 Speed |
| Chain | Shimano Deore |
| Front Brake | SRAM Level, Organic Pads |
| Front Brake Rotor | Avid G2, 180mm |
| Rear Brake | SRAM Level, Organic Pads |
| Rear Brake Rotor | Avid G2, 160mm |
| Brake Levers | SRAM Level |
| Handlebar | Butted 6061 Alloy, 780mm, 20mm Rise |
| Stem | 6061 Alloy, 50mm Length, 35mm Clamp |
| Seatpost | X-Fusion Manic Dropper, 31.6mm, 125mm (S), 150mm (M), 170mm (L, XL) |
| Headset | Sealed Bearing, Tapered |
| Headset Spacer | 2x10mm - Black |
| Saddle | Fizik Alpaca Terra, Wingflex |
| Grips | DMR Deathgrip |
| Pedals | Nylon Flat |
| Seatpost Clamp | Alloy Nutted |
| Front Hub | Sealed Bearing, 15x150mm, 6 Bolt |
| Rear Hub | Bear Pawls, 12x197mm, Micro Spline, 6 Bolt |
| Rear Hub Skewer | 197mm x 12mm TA |
| Front Hub Skewer | Manitou Axle |
| Spokes/Nipples | Stainless 14g, Black |
Product Identifiers
| Brand | Norco |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 0683012754 |
| UPC | — |
| MPN | — |